31 października 2020

Z samorządowcami o nowym RPO

3 min read

Trwa cykl spotkań samorządowych władz województwa z włodarzami miast, gmin i powiatów z regionu w sprawie przygotowań do realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami wszystkich powiatów i gmin, by omówić najbardziej kluczowe, strategiczne projekty, które te samorządy chcą realizować w najbliższych latach w ramach środków unijnych, ale nie tylko. Przedstawiamy też punkt widzenia samorządu województwa co do kierunku wydatkowania funduszy unijnych. Podstawowe cele do osiągnięcia, na realizację których umówiliśmy się z Komisją Europejską, to obniżenie bezrobocia w regionie i podwyższenie PKB. Wszystkie projekty, nawet te niemające pozornie nic wspólnego z gospodarką i tworzeniem miejsc pracy, muszą być podporządkowane tym priorytetom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Urzędzie Marszałkowskim odbywają się oddzielne spotkania dla każdego z powiatów i gmin z obszarów tych powiatów oraz miast na prezydenckich (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław).  Włodarze przypominają najważniejsze inwestycje zrealizowane w latach 2007-2015. Rozmawiają także o sytuacji społeczno-gospodarczej swych powiatów, przygotowaniach do realizacji polityki terytorialnej na tych obszarach i stanie prac na strategiami terytorialnymi. Częścią spotkań jest przedstawienie przez samorządowych partnerów oczekiwań w kontekście realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Podczas tych bardzo ważnych spotkań dokonujemy wyboru konkretnych projektów, które będą realizowane w najbliższym czasie ze środków unijnych. Mając wiedzę na temat priorytetów poszczególnych samorządów będziemy tak formułować uszczegółowienie naszego RPO, aby te priorytety mogły być łatwe do zrealizowania w trybie konkursowym. Ten realizowany w ramach polityki terytorialnej system, zastąpi w pewnym stopniu listę projektów kluczowych stosowaną w poprzedniej edycji RPO – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Wśród priorytetów samorządu województwa znalazły się rozwój transportu publicznego, modernizacja systemu dróg wojewódzkich, rozwój innowacyjnej edukacji między innymi poprzez tworzenie centrów kształcenia dzieci i młodzieży w powiatach, rozbudowa systemu przedszkoli, żłobków i opieki społecznej, a także mapowanie usług medycznych. W planach jest także utworzenie w każdym mieście powiatowym centrów rozwoju gospodarczego, które ułatwią dostęp do instrumentów oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu.

Do tej pory marszałek Piotr Całbecki oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialni za przygotowania do wdrażania nowego RPO spotkali się już samorządowcami z:

 • powiatu wąbrzeskiego (więcej informacji o spotkaniu tutaj),
 • powiatu świeckiego (więcej informacji o spotkaniu tutaj),
 • powiatu tucholskiego (więcej informacji o spotkaniu tutaj),
 • powiatu chełmińskiego (więcej informacji o spotkaniu tutaj),
 • powiatu nakielskiego (więcej informacji o spotkaniu tutaj),
 • powiatu żnińskiego,
 • powiatu inowrocławskiego,
 • miasta Inowrocław,
 • powiatu grudziądzkiego.
 • miasta Bydgoszcz,
 • powiatu toruńskiego,
 • powiatu rypińskiego,
 • powiatu bydgoskiego,
 • powiatu sępoleńskiego,
 • powiatu włocławskiego.

Kolejne 9 spotkań w najbliższych dniach. Informacje o spotkaniach będą sukcesywnie uzupełniane.

O zakresie przedsięwzięć możliwych do realizacji w ramach zatwierdzonego przez Komisję Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 tutaj

Więcej o pracach nad RPO 2014-2020 tutaj

______________________

(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook