29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Z wizytą w muzeum SAT – OKHA w Wymysłowie

2 min read

W oficjalnym plakacie informującym o kalendarzu imprez podczas tegorocznych Dni Borów Tucholskich umieszczono informację o tym, że zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w godzinach od 10.00 do 18 – stej w Wymysłowie trwać będzie indiańskie lato połączone z otwarciem muzeum Sat – Okha. Smaczku imprezie dodała niezwykła oprawa, którą wzmocniła nowa siedziba – gigantyczne TIPI.

Pan Jan Kłodziński właściciel i kustosz jedynego w Europie muzeum poświęconego Indianom słynie z niezwykle barwnych i ciekawych opowieści, których bohaterami są rdzenni mieszkańcy, odkrytej podobno ( nowe badania temu przeczą) przez Krzysztofa Kolumba Ameryki.  Przepiękne zbiory muzealne znalazły wreszcie godne miejsce w nowym budynku, który w swej niezwykłej formie przyciąga oko każdego, kto odwiedzi słynny Dworek w Wymysłowie. W dniu otwarcia nie było tłumów, orkiestr, nie było burmistrza, starosty, nawet „woźnego”, który z zacięciem przeciąłby nożyczkami kolorową szarfę. Byli za to turyści, mieszkańcy Tucholi, był również TOKiS, który z wielką uwagą i zainteresowaniem śledzi losy tej wyjątkowej placówki, która kultywuje pamięć o wielkim Polaku – Stanisławie  Supłatowiczu, Sat-Okh-u (w języku shawnee Długie Pióro), którego obecność w Wymysłowie jest ciągle odczuwalna.

Gigantyczne tipi w którym wyeksponowano przepiękne przedmioty, robi na zwiedzających piorunujące wrażenie, a przepięknie namalowana panorama ukazująca Indian w różnych sytuacjach, podkreśla znaczenie tego miejsca.

Swego czasu do muzeum dotarła zwiedzająca, która  w połowie była Indianką, a w drugiej Polką, pan Jan opowiadał w jednym z naszych filmów o tym, że zwiedzająca pozostawiła wtedy pewien przedmiot, mogliśmy go wreszcie obejrzeć. Potrzeba wielu minut, aby zwiedzić słynne w Polsce i na świecie muzeum, a kompletnie niedocenione przez lokalne władze i społeczność, zwłaszcza, że pod nim powstaje niezwykle ciekawa inwestycja. Oprowadzono nas po niej. Muzeum już niedługo wzbogaci się o wyjątkową salę edukacyjną,  z której korzystać będą mogły dzieci i młodzież zainteresowane życiem Indian. Pomieszczenie robi wielkie wrażenie. Będzie wyposażone w sprzęt audio – wideo, prócz tego powstanie też teatr kukiełkowy w którym będą wystawiane sztuki na podstawie baśni indiańskich, które zebrane zostaną w kolejnej książce pana Jana. w Nowej sali wyeksponowane też będą przedmioty zebrane z licznych podróży. Docelowo powstanie tam też maleńki sklepik z pamiątkami i książkami niezwykłego kustosza, którego sukcesy dostrzegły najwyższe władze państwowe.

___________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook