17 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ W TUCHOLI, próba jednostronnego przedstawienia inwestycji ? (Część pierwsza)

5 min read

Tucholski portal Starostwa Powiatowego zafundował nam odkrywczą informację, odtrąbiono kolejny sukces miejscowego bankruta. Prześledźmy początek tej sprawy…

27 grudnia 2013 roku w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Tucholi pracę rozpoczęły 34 osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 14 pracowników obsługi. Jedna z największych tego typu inwestycji w naszym województwie była możliwa dzięki prawie 3 mln zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozyskanej przez Powiat Tucholski.

Z pracownikami rozpoczynającego działalność ZAZ spotkał się Zarząd Powiatu Tucholskiego: Starosta Dorota Gromowska, Wicestarosta Wiktor Metkowski, Członek Zarządu Wojciech Kociński oraz Sekretarz Powiatu Zofia Reszka i Kierownik PCPR Anna Toby. Wspólnie obejrzano pomieszczenia, w których funkcjonować będzie ZAZ, omówiono sprawy organizacyjne, a pracownicy zostali także przeszkoleni z podstaw BHP. Starosta życzyła Kierownikowi ZAZ Angelice Koślińskiej oraz wszystkim pracownikom owocnej współpracy i wspólnego pokonywania przeszkód w szczególnie trudnym, początkowym okresie funkcjonowania Zakładów. Pracownicy – osoby niepełnosprawne – podkreślali, że bardzo cieszą się z utworzenia nowych, przystosowanych dla nich miejsc pracy. Często można było także usłyszeć, że niemniej ważna od zarobków jest dla nich możliwość wyjścia z domu i kontaktu z ludźmi. Uroczyste otwarcie ZAZ nastąpi w późniejszym terminie, po rozpoczęciu faktycznej działalności. Swoją obecność zapowiedział już teraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

21 września 2012 roku Powiat Tucholski podpisał umowę z Województwem Kujawsko – Pomorskim o dofinansowanie kosztów utworzenia i działania Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 1.468.773,00 zł. Przyznane środki wykorzystano na dostosowanie do nowo planowanej działalności części budynku internatu Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi. Prace remontowo – budowlane w zakresie przebudowy i rozbudowy części budynku internatu pozwoliły na utworzenie 27 pomieszczeń hotelowych oraz przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszty robót budowlanych wyniosły 1.395.931,07 zł. Z oszczędności poprzetargowych w roku 2012 został zakupiony samochód Opel Combo Van o wartości 68.407,99 zł do przewozu żywności. Wkład własny powiatu wniesiony został w postaci budynków i wyniósł 3.377.030,00 zł.

Dzięki staraniom Zarządu Powiatu Tucholskiego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w roku 2013 pozyskano dodatkowe środki w wysokości 1.137.396,00 zł z przeznaczeniem na następujące zadania:

 • dostawa i montaż wyposażenia do pomieszczeń hotelowych (recepcja, pokoje, łazienki, korytarze, restauracja, sala konferencyjna, biura, pokój pielęgniarki rehabilitacja, siłownia, sala zabaw) – 333.762,96 zł
 • dostawa i montaż wyposażenia gastronomicznego kuchni oraz akcesoria kuchenne – 161.391,99 zł
 • dostawa i montaż sprzętu RTV – 80.386,65 zł
 • dostawa i montaż profesjonalnego sprzęt AGD – 94.786,26 zł
 • dostawa sprzętu ogrodniczego – 50.213,52 zł
 • dostawa i montaż wyposażenia sali zabaw – 161.130,00 zł
 • dostawa i montaż wyposażenia siłowni – 40.224,00 zł
 • dostawa i montaż wyposażenia do rehabilitacji – 31.747,50 zł
 • surowce i materiały potrzebne do rozpoczęcia działalności wytwórczej i usługowej Zakładu Aktywności Zawodowej – 19.944,59 zł
 • dostawa i montaż urządzeń klimatyzacyjnych – 10.600,00 zł
 • zakup środka transportu (9-osobowy bus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych) – 121.895,00 zł

Z oszczędności poprzetargowych w kwocie 73.857,00 zł zakupione zostało dodatkowe wyposażenie do Zakładu Aktywności Zawodowej (przyczepka, klimatyzacja, sprzęt AGD, centrala telefoniczna, meble, zestaw estradowy, środki czystości i artykuły spożywcze).

Łączna kwota dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2012 oraz 2013 wyniosła prawie 3 mln zł.

Zakład Aktywności Zawodowej stanowi szansę dla osób niepełnosprawnych na przygotowanie się do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Szczególnie istotna jest możliwość podjęcia pracy przez osoby zamieszkujące tereny wiejskie, a nie tylko duże aglomeracje.

W drodze konkursu wybrane zostały osoby na następujące stanowiska: Kierownik ZAZ, szef kuchni, recepcjonista, starszy referent, instruktor zajęciowy, terapeuta zajęciowy, kierowca. Placówka została utworzona przy ul. Świeckiej 89 a w Tucholi, w budynkach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, a jej Kierownikiem została Angelika Koślińska.

Zakład będzie się specjalizować w następujących dziedzinach:

 • gastronomia i catering,
 • centrum szkoleniowo – konferencyjne z bazą noclegową i siłownią,
 • sala zabaw i edukacji dla dzieci,
 • prace porządkowe,
 • krawiectwo.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wkład własny organizatora nie wyczerpują puli funduszów, jakie pozyskano na uruchomienie ZAZ w Tucholi. Część planowanych działań została sfinansowana ze środków PO KL z projektu realizowanego w ramach poddziałania 7.2.1. W projekcie poza zakupem wyposażenia zakładu przewidziano także szerokie wsparcie dla osób niepełnosprawnych w nim zatrudnionych. Beneficjenci będą mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego, usług rehabilitanta, wyjazdów na basen oraz z instrumentów aktywizacji zawodowej – doradztwa zawodowego, kursów specjalistycznych oraz prac interwencyjnych. Projekt ma uzupełnić ofertę ZAZ oraz umożliwić pełną realizację misji tej placówki – wejście osób niepełnosprawnych na otwarty rynek pracy.

Informację przygotował Wydział Promocji i Sportu starostwa

___oOo___

Kolejny już raz starostwo, jako jednostka samorządowa bawi się w autopromocję piórem własnego medium. Metoda owszem,ciekawa, jednak czy rzetelna? O tym przekonaliśmy się podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w ostatni poniedziałek, mamy co do tej sprawy spore zastrzeżenia. Sprawy? Jak najbardziej, rozpaczliwe próby odniesienia sukcesu przed magiczną datą 16 listopada br.(wybory) może budzić skojarzenia podobne, jak w przypadku tzw. „mówiących kamieni”. Przedstawimy to już wkrótce na naszych łamach.

Początek…

Dokładnie rok temu otrzymaliśmy my – wszystkie tucholskie media zapewnienie, że będziemy mieli możliwość obejrzenia i przyjrzenia się nowej inwestycji (ZAZ), niestety, stało się inaczej, całość zwiedziła „elita”, nas zlekceważono, tym samym mamy do czynienia z embargiem na informację – musimy czekać na oficjalną informację o otwarciu nowej jednostki, co uzależniono  ( niepodobna!!!) od daty przybycia do Tucholi pana marszałka Całbeckiego. To kompletny nonsens. Skoro mamy do czynienia z ograniczeniem dostępu do informacji, pozostaje nam jedno…

Bez wątpienia mamy do czynienia kolejny już raz z blokowaniem dostępu do informacji, tym samym nie możemy przekazać społeczeństwu niezależnej relacji z siedziby ZAZ. TOKiS – PRESS uznaje ten fakt, za wyjątkowo skandaliczny. Starostwo Powiatowe nie działa z otwartą przyłbicą, lekceważy opinię publiczną, tym samym budząc uzasadnione pytania, które pozostają bez odpowiedzi. Sprawie już się przyglądamy.

cdn…

___________________________

Mariusz R.Fryckowski

Fot. TOKiS – PRESS Patrol (tęcza 432)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook