18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zaopatrzenie szkół w czasie pandemii

3 min read

O sprawnym przebiegu przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego oraz o pierwszych wnioskach jakie można wciągnąć po 10 dniach nauki, podczas konferencji prasowej, rozmawiali z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Wojciech Koper – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bryg. mgr Jacek Kaczmarek – Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz Rafał Rewoliński – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW.

– Za nami bardzo ważny okres przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego w warunkach pandemii. Bardzo dziękuję panu kuratorowi i pracownikom kuratorium za koordynację tych przygotowań. Dziękuję wojewódzkiemu i powiatowym inspektorom sanitarnym i ich pracownikom za bezpośredni kontakt z dyrektorami szkół, bo tam się ważyły i rozwiązywały najważniejsze problemy i były podejmowane najważniejsze decyzje. Dziękuję za bardzo owocną współpracę z samorządami, zespołami oświatowymi i dyrektorami szkół. Cieszę się, że wszystkie te sprawy zostały pomyślnie przeprowadzone i możemy dzisiaj mówić o sukcesie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– W ostatnich tygodniach do kujawsko-pomorskich szkół trafiło przeszło 380 tys. litrów środków dezynfekcyjnych, przeszło 2,9 miliona maseczek oraz 3800 termometrów. To kilkadziesiąt tirów środków ochrony, które trafiły do naszego województwa. Dostarczenie takiej ilości materiałów było możliwe dzięki wzorowej współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Bardzo dziękuję panom komendantom wojewódzkim i powiatowym wszystkim strażakom, którzy uczestniczyli w tej akcji i z swojego zadania wywiązali się doskonale. Dziękuję także dowódcom i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która od początku pandemii odgrywa bardzo ważną rolę – podkreślił przedstawiciel rządu w województwie.

Bieżącą sytuację w szkołach naszego regionu przedstawił Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.

– Dzisiaj mija dziesiąty dzień nowego roku szkolnego. Maksymalnie dziesięć dni trwa kwarantanna w naszym kraju. W związku z tym, po tych dziesięciu dniach, można już pokusić się o sformułowanie pierwszych wniosków. Pierwszy wniosek jest taki, że decyzja o rozpoczęciu roku szkolnego w trybie stacjonarnym, to była dobra decyzja. Na 2320 szkół i placówek w województwie kujawsko-pomorskim obecnie tylko 6 ma ograniczone funkcjonowanie, 8 od początku roku  – mówił kurator. – Po drugie, błędne wydają się być przewidywania niektórych środowisk i niektórych osób, również tych z tytułami naukowymi, że na skutek wprowadzenia od 1 września nauczania stacjonarnego, gwałtownie wzrośnie liczba zakażeń w naszym kraju – dodał.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper wyraził przekonanie, że nauka w trybie stacjonarnym nie spowoduje wzrostu zakażeń. Zaapelował również o odpowiedzialność do rodziców.

– W naszym województwie na 16 wniosków o zmianę trybu nauczania stacjonarnego na model hybrydowy bądź zdalny, 5 zostało zaopiniowanych pozytywnie, 11 negatywnie – poinformował inspektor Wojciech Koper. – Pozytywnie mogą być zaopiniowane tylko te wnioski, które dotyczą sytuacji epidemiologicznej w danym powiecie.

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu bryg. Jacek Kaczmarek opowiedział o skomplikowanym przedsięwzięciu logistycznym jakim było dostarczenie środków ochrony do placówek oświatowych.

– Do komend powiatowych i miejskich trafiło 111 transportów. Przywieziono i rozdysponowano na placówki oświatowe ponad 1,1 mln maseczek, 300 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Trafiło to do 1600 placówek. Przejechaliśmy łącznie 1100 kilometrów – wyliczał komendant.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook