21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zapraszamy na biało-czerwone obchody

3 min read
Współorganizowane przez samorządowe władze województwa obchody Święta Flagi Państwowej oraz 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się 2 i 3 maja w Bydgoszczy i Toruniu. W programie między innymi uroczystości wojskowe, koncerty i widowiska.
Obchody w BydgoszczyBydgoskie obchody pod patronatem wojewody Ewy Mes, marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz pułkownika Jana Rynkiewicza odbędą się na placu Wolności oraz Starym Rynku.Uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się w piątek (2 maja) w południe pod pomnikiem na placu Wolności. Sobotnie (3 maja) obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się o godzinie 11 na Starym Rynku uroczystą msza świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. Po odegraniu hymnu państwowego, podniesieniu flagi na maszt i oficjalnych wystąpieniach odbędzie się widowisko muzyczne z udziałem Orkiestry Wojskowej i Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. W uroczystościach weźmie udział wicemarszałek Edward Hartwich.Program bydgoskich obchodów tutaj

Obchody w Toruniu

Patronat nad toruńskimi uroczystościami objęli wojewoda Ewa Mes, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Aureliusz Chyleński.

Ceremonia wojskowa z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) rozpocznie się o godzinie 11 na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. W południe na Bulwarze Filadelfijskim odbędzie się defilada wojskowa a po niej poczęstunek wojskową grochówką. O godzinie 14 na Rynku Staromiejskim zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wśród uczestników uroczystości będziemy rozdawać biało-czerwone flagi oraz śpiewniki. Odbędzie się także pokaz strojów mieszczańskich (godzina 15) oraz spektakl operowy „Flis” Stanisława Moniuszki (godzina 18). Wieczorem (o godzinie 21) zaplanowano teatr uliczny na Rynku Staromiejskim oraz spektakl „Basculoscopia” autorstwa Compagnie Pipototal na placu cyrkowym u zbiegu ulic Szosa Bydgoska i Przy Skarpie. W piątkowych uroczystościach będzie uczestniczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa

Sobotnie (3 maja) obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się w południe uroczystą mszą świętą na Rynku Staromiejskim pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego. Po mszy odbędzie się pokaz musztry paradnej Orkiestry Garnizonu Toruń. Tuż po niej zaplanowano uroczyste nadanie ufundowanej przez samorząd województwa chorągwi husarskiej grupie rekonstrukcyjnej Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. W uroczystości weźmie udział marszałek Piotr Całbecki.

O godzinie 15 w katedrze śś. Janów wystąpi Tomasz Glanc Missa Jubilate Orkiestra. Kolejne koncerty – młodych flisaków (przy flisaku) oraz Baltic Band Vadim Brodski (na scenie) – zaplanowano o godzinie 17 i 18 na Rynku Staromiejskim. O godzinie 21 kolejna odsłona spektaklu „Basculoscopia” na placu cyrkowym.

Program toruńskich obchodów tutaj

A w Tucholi?

W programie:

11:50 – zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła;

12:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny – Kościół pw. św. Jakuba Apostoła;

– po Mszy św. przemarsz na plac Wolności przed Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej,

– okolicznościowe przemówienie Burmistrza Tucholi

– złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem.

więcej…

______________

(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

tuchola.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook