30 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zaproszenie. Wystawa z okazji Jubileuszu 30-lecia Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica”

2 min read

Dla wszystkich zainteresowanych rękodziełem  mamy kolejne zaproszenie od pani Starosty, jak zawsze nadesłane pocztą tradycyjną…

Pani Dorota Gromowska Starosta Tucholski zaprasza na otwarcie wystawy z okazji Jubileuszu 30-lecia Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica” Wernisaż odbędzie się 28 sierpnia 2014 r. (czwartek) o godz. 17:00 w Muzeum Borów Tucholskich przy ul. Podgórnej 3 w Tucholi.

Tegoroczna wystawa związana jest z jubileuszem 30-lecia naszego zespołu. Do Zespołu należy 15 twórców, w tym: 10 hafciarek, 3 rzeźbiarzy i 2 plecionkarzy. Wszyscy są członkami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Część z nich dodatkowo należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od 2006 r. zespołem kieruje Antonina Olszewska.

Hafciarki są uczennicami pani Heleny Grabkowskiej i pani Stanisławy Betyna. W Tucholi są dwie szkoły haftu: szkoła borowiacka i szkoła tucholska, którą wprowadziła p. H. Grabkowska. Charakterystyczne motywy szkoły tucholskiej to: kwiat storczyka, róg obfitości, tulipany. Kolrystyka to odcienie złota i bursztynu. W 1983 r. Oddział Chojnicki Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wydał teczkę wzorów Haftu Kaszubskiego p. H. Grabkowskiej. Po konsultacji z hafciarkami tucholskimi w 2009 r. Oddział w Gdańsku wydał wzbogaconą teczkę „Wzory Haftu Kaszubskiego Szkoły Borowiackiej i Szkoły Tucholskiej”.

W 1991 r. doceniając działalność kulturotwórczą Marii Janta – Połczyńskiej Zespół „Złotnica” przyjął jej imię (na wystawie jest jej portret i akt przyjęcia jej imienia).

W roku 2008 hafciarki otrzymały Certyfikat – znak promocyjny marka lokalna Bory Tucholskie w kategorii: haft kaszubski szkoła tucholska – czepce. W roku 2012 certyfikat taki otrzymali indywidualnie za swoje prace hafciarka – Antonina Olszewska (haft i czepce), rzeźbiarz – Robert Baranowski (ptaszki).

Członkowie naszego zespołu biorą udział w organizowanych konkursach i wystawach. Prace są zawsze wysoko oceniane i otrzymują nagrody. Znajdują się w muzeach m.in.: w Chojnicach, Toruniu, Bytowie, Bydgoszczy, w STLu w Lublinie. Promujemy borowiacką sztukę i nasz region za granicami Polski: Chicago, Anglii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i na Litwie. Nasze rękodzieła biorą udział w imprezach międzynarodowych EX-PO Hanower w Poczdamie, w Berlinie, Belgii, Szwecji. Zespół organizuje plenery, warsztaty twórcze w szkołach w: Tucholi, Klonowie, Chojnicach, Lubni, których głównym celem jest szukanie młodych talentów – następców wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem naszego Zespołu jest ochrona tradycji, kultury naszego regionu. Podtrzymywanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Tucholi i Borów Tucholskich.

Wystawa ta jest podsumowaniem trzydziestoletniego dorobku twórców Zespół Haftu Kaszubskiego „ Złotnica”.

________________________

(red.)

mat. Starostwo Powiatowe w Tucholi 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook