25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zardzewiała śmierć w centrum Tucholi i… ewakuacja

2 min read

Nasze miasto, jak tysiące innych ucierpiało podczas ostatniej wojny, od czasu do czasu odnajdujemy po niej ślady. Trwa remont ulic Kolejowej i Chopina w Tucholi, rzeczywiście, załoga, która tam pracuje stara się, a postępy obserwujemy każdego dnia.

Ten czwartek wielu osobom zapadnie w pamięci, zaczął się jak zwykle. Ciężki sprzęt przerzuca tony ziemi, pracownicy układają krawężniki. Zanim jednak ułożą kolejny segment, muszą coś poprawić, zmienić. Nagle narzędzie natrafia na coś twardego, metaliczny stuk, pod zaledwie pięcioma centymetrami ziemi pojawia się opływowy zarys metalowego przedmiotu. Pracownicy są doświadczeni, nie ryzykują, pojawiają się nasi policjanci. Nie tracą czasu, zabezpieczają wjazd w ulicę Chopina od strony Świeckiej, drugi patrol odcina ruch przy Kolejowej na wysokości dworca. Trzeci patrol znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Stary Dworzec z Kolejową i Chopina, gdzie tymczasowo znajduje się objazd. Miejsce zostaje zabezpieczone, zarządzono natychmiastową ewakuację 32 osób znajdujących się w pobliżu  niebezpiecznego przedmiotu. W potencjalne strefie rażenia znajduje się budynek nr 1 przy Starym Dworcu oraz zabudowania okolicznych hurtowni i sklepów.

Do Tucholi pędzi patrol saperski z Chełmna, żołnierze mają sporo pracy, podobne znalezisko odkryto dzisiaj w Chojnicach. Przedmiot przypomina pocisk artyleryjski, który wystrzelono być może z działa. Okoliczni mieszkańcy przypominają sobie, że podczas sezonowego przekopywania ogródków odnajdywali wielkie łuski, „być może od działek przeciwlotniczych”. Co działo się w przeszłości właśnie w tej części miasta? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Akcja nie trwała długo, po usunięciu niewybuchu, pracownicy powrócili do swoich zajęć. Niestety, prace ziemne w polskich miastach i miasteczkach to od zawsze ryzyko, nigdy nie wiadomo tego, co znajduje się pod ziemią. Przerażające jest to, że ten fragment trawnika, który był koszony, po którym chodzili ludzie, zwierzęta, krył zardzewiałą śmierć i świadomość tego, że zaledwie pod pięciocentymetrową warstwą gleby, leżała zardzewiała śmierć.

Akcja


Po akcji(red.)

Materiały fotograficzne KPP w Tucholi, TOKiS – PRESS TV

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook