25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nie bądź głupi i nie daj się zabić! – Zardzewiała śmierć

3 min read

Od kilku lat ze zgrozą odnotowuję wzrost wypadków dotyczących zalegających w ziemi niewypałów. Niezwykłe zainteresowanie „zardzewiała śmierć” budzi wśród ludzi zajmujących się zbieraniem złomu. Dla kawałka metalu bez wahania ryzykuje się życie! Ktoś powie, z czegoś trzeba życiem! Jednak nie zapominajmy o tym, że życie ma się zwykle jedno, podobnie jak szansę w konfrontacji z zardzewiałym granatem, pociskiem moździerzowym lub bombą lotniczą. Szczytem głupoty wydaje się dokonywanie prób rozbrajania takich znalezisk, gdzieś w czeluściach szop, piwnic lub nawet mieszkań! Często do rozbiórki używane są dość drastyczne narzędzia w postaci szlifierki kątowej, młotka lub przecinaka.

Zaiste pomysłowość Polaków bywa zadziwiająca, podobnie jak głupota i niefrasobliwość  w „trosce” o swoich bliskich i sąsiadów. Czy takie postępowanie to jakiś znak naszych czasów? Może to skutek oglądania idiotycznych filmów, gdzie główny bohater jest supermanem i zawsze wychodzi cało z każdej opresji? Zapewniam, że to nie jest gra video, a kolosalne zagrożenie.

Wczoraj (11.08), dyżurny tucholskich policjantów został powiadomiony o znalezieniu niewybuchu w miejscowości Bladowo. Granat moździerzowy, najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej, został odkopany podczas prac polowych. Miejsce znaleziska zabezpieczali policjanci z Tucholi. Jeszcze wczoraj po niewybuch przyjechali saperzy z Chełmna. Żelastwo trafi na poligon, gdzie zostanie zdetonowane.(Mat. policyjne)

Czasy przemian politycznych i gospodarczych w Polsce spowodowały to, że ludzie szukają jakiejś niszy, która przyniesie im godziwy lub jakikolwiek zarobek. Niezwykłą popularnością cieszą się zbiory runa leśnego, któż z nas nie widział licznych grzybiarzy, zbieraczy jagód koczujących na swoich klientów w pobliżu  arterii drogowych? Pomijam zagrożenie, które stanowią zarówno dla kierowców jak i  dla siebie ze strony tych ostatnich, jednak jest tzw. druga strona tej profesji i to jeszcze bardziej niebezpieczna.

W ubiegłym roku zarówno prasa jak i telewizja donosiła o wielkim prawdopodobieństwie istnienia tajnych poligonów wojskowych pochodzących z czasów II WŚ w różnych zakątkach Polski. Jeden z takich poligonów odkryłem. I tak właściwie nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie „drobny” fakt, każde z takich miejsc było ciasno zabezpieczone w taki sposób aby wyeliminować wroga – najlepszą metodą są miny. Niestety nie wszystkie zostały usunięte, sporo pozostało i niestety najczęściej odnajdują je grzybiarze.

Stosunkowo niedawno Sowieci zwrócili nam miasto, którego daremnie było szukać na mapie Polski – Borne Sulinowo, swego czasu sporo o tym miejscu pisałem. Jednak odkrycia, których dokonywali mieszkańcy zarówno w mieście jak i w okolicach napawało i napawa zgrozą. Ładunki wybuchowe pod różną postacią odnajdywano praktycznie wszędzie. To nawet nie jest kwestia jakichś niedostępnych miejsc w lasach (a motywacja była silna rosły tam prawdziwki o średnicy kapelusza powyżej nawet 30 cm średnicy! Któż by się oparł, prawda?), odnajdywano je nawet w śmietnikach!

Niezwykle niebezpiecznym rejonem Polski jest kompleks leśny pod nazwą Bory Tucholskie, a choćby z tej racji, że na tym terenie odbywały się ciężkie walki nie tylko z okupantem niemieckim ale również między „oswobodzicielami”, często w efekcie pomyłek. Po tych bataliach ziemia kryje naprawdę niezwykłe, śmiercionośne przedmioty. Ot, ledwie rok temu, odkryto gigantyczną bombę lotniczą – niewybuch, który bez trudu byłby w stanie unicestwić sporą wieś.

Zdarzeń przybywa, ofiar również, tym bardziej warto wiedzieć jak zachować się wobec „zardzewiałej śmierci”. Pod żadnym pozorem nie wolno znaleziska dotykać, nawet zbliżać się do niego. Miejsce oznaczyć w dowolny widoczny sposób i natychmiast powiadomić patrol saperski lub najbliższą jednostkę policji lub straży. W takich sytuacjach zawsze warto posługiwać się telefonicznymi numerami alarmowymi.

ZAPAMIĘTAJ!  Lasy nie tylko dają odpoczynek, niezwykły mikroklimat, potrafią także zabijać!

_________________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook