4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zdjęcia z powietrza ujawniły, że na terenie naszych Borów znajduje się obiekt porównywalny z osadą biskupińską!

1 min read

Sporo dzieje się w naszym regionie, tym razem ciekawostka na skalę europejską. Na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i woj. pomorskiego, laserowe zdjęcia z powietrza ujawniły coś niebywałego!

Obiekt ma powierzchnię 170 hektarów i choć dzisiaj porasta go gęsty las, miejsce to ukrywa pozostałości potężnej osady, która istniała 2000 lat temu!  Badania powadzi dwóch doktorantów: z Torunia i z Warszawy. Obaj panowie twierdzą, że obiekt jest unikalny, stanowią go: osada, łąki i pola uprawne. Prócz tego wyraźnie zaznaczone są kształty podstaw domów, drogi, miedze, istnieją też kurchany.

Obiekt jest kompletny i już na jego terenie dokonano wstępnych odkryć. Znaleziono fragmenty ceramik. Technika do niedawna dostępna wyłącznie wojskowym, trafiła w cywilne ręce, a przetwarzanie danych laserowych na obraz, w archeologii, to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Określono nawet, że wiodąca rośliną uprawną było żyto.

W wypowiedziach obu archeologów dominują porównania z osadą biskupińską, ale z informacji wywnioskować można także, że nasz obiekt jest znacznie większy i bardziej atrakcyjny pod względem archeologicznym. Poznanie wszystkich zagadek potrwa.

TOKiS ustalił położenie znaleziska, jednak wzorem tego, co nigdy nie powinno się wydarzyć na terenie dawnego poligonu eksperymentalnego V-2 „Wrzos” w Borach Tucholskich, który regularnie jest okradany i niszczony przez domorosłych i zawodowych „odkrywców”, nie ujawnimy żadnych szczegółów.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook