2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE BYDGOSZCZ koncertował w Jeleńczu!

4 min read

Bydgoski Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE działa od 1992 roku. Wykonywany repertuar obejmuje msze, motety, pieśni religijne, kolędy oraz madrygały i pieśni świeckie kompozytorów europejskich epoki średniowiecza i renesansu.

Zespół wystąpił między innymi na festiwalach muzyki dawnej w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Brzegu Dolnym, Lublinie, Sandomierzu, Słupsku, Bytomiu, Katowicach i Bydgoszczy oraz za granicą: w Niemczech, Danii, Szwecji, we Włoszech i na Białorusi.

COLLEGIUM VOCALE współpracuje z lutnistami: Magdaleną Tomsińską i Henrykiem Kasperczakiem, oraz zespołami instrumentalnymi: Capella Bydgostiensis, Kwartet Pomorski, Trombastic i Ars Nova.

Zespół ma w swoim dorobku 8 płyt kompaktowych, płytę DVD (tradycyjne kolędy polskie) oraz nagrania radiowe i telewizyjne.

 

 

PATRYCJA CYWIŃSKA-GACKA
sopran

JANUSZ CABAŁA
kontratenor

MICHAŁ ZIELIŃSKI
baryton, kierownik artystyczny

ŁUKASZ HERMANOWICZ
baryton

 

 

Dzisiaj w Jeleńczu zespół dał niezapomniany koncert. Zaprezentowano aż dziewięć utworów, które poprzedziło wystąpienie Urszuli Guźleckiej, znanej ze szklanego ekranu dziennikarki oddziału bydgoskiego TVP. Piękny wstęp, w którym określono cel cyklu koncertów, których inicjatorem i częściowym sponsorem, jest marszałek naszego województwa. Wszystko w powiązaniu z próbą uratowania obiektów sakralnych o niebywałej wartości dla społeczności lokalnych.

Postanowiono je uratować, piękna nowina, a wspaniały kościółek w Jeleńczu jest namacalnym przykładem tego, że dzięki pozyskanym finansom, przetrwa kolejne sto lat! Jednak o tym opowiemy bliżej już piątego grudnia w dniu uroczystego poświęcenia wyremontowanej kopuły kościoła.

Koncert był poruszający, wszystko dzięki wykonawcom, repertuarowi i nieprawdopodobnej wręcz akustyce świątyni. No właśnie, dlatego będziecie mieli Państwo wieki problem ze zrozumieniem słów, które we wstępie do wykonania utworów przekazuje Urszula Guźlecka. To jednak drobiazg, śpiew artystów wynagrodzi nam wszelkie niedogodności.

Koncert zakończył się bisem, a wykonawców nagrodzono wielkimi brawami, chociaż powiedzmy sobie szczerze… publiczność była nieliczna, może przez to tak wspaniała. Można mieć wrażenie, że spotkali się miłośnicy talentu COLLEGIUM VOCALE.

Oczywiście, na zakończenie koncertu były niezwykle ciepłe i wzruszające słowa pana Wójta Kęsowa, który podobnie jak mieszkańcy gminy, cieszy się z tego, że kolejna, wspaniała inwestycja przeszła pomyślnie, kolejny etap odnowy. I choć do zakończenia remontu całego kościółka potrzeba jeszcze wiele środków, ten najważniejszy krok już uczyniono.

Inwestycja w Jeleńczu, to przepiękny przykład wzorowej współpracy duchowieństwa z władzami świeckimi. Czyja to zasługa? To oczywiste, księdza Rafała Witty – wspaniałego duszpasterza – inicjatora remontu kopuły do społu z panem Wójtem Radosławem Januszewskim i współpracownikami, inwestorami, wykonawcami, podwykonawcami i wielkimi rzeszami ludzi dobrej woli.

A tak na ucho powiem tylko, że zazdrościmy trochę mieszkańcom Gminy Kęsowo tego, że mają takich pozytywnie zakręconych „desperatów”. Żeby tak można było całą sytuację przenieść na tucholski grunt, mielibyśmy prawie… raj. I kompletnie bez znaczenia jest to, że zapowiadaliśmy w naszych wcześniejszych newsach występ kwartetu smyczkowego. Zapewne urzędnik, który przysłał nam prasowy anons, być może pomylił się, być może zmiana nastąpiła, gdzieś indziej. Tak, czy inaczej, mieliśmy niebywałe szczęście wziąć udział w niezapomnianym koncercie.

To była wspaniała artystycznie niedziela, doskonały tydzień i… okazja, aby spotkać się choć przez chwilę z naszą współpracowniczką, autorką przepięknych tekstów, które już częściowo poznali Czytelnicy TOKiS-a – Agnieszką Krizel (Aga, serdeczne pozdrowienia), która zakochana w Jeleńczu, zapewne całe zdarzenie przedstawi w swoim autorskim felietonie, na który już czekamy.

Pozostaje jedno…, zapraszamy do galerii zdjęć, a na zakończenie, oczywiście zapis filmowy imprezy, który przeniesie wszystkich widzów do epoki…baroku.

Pani Urszula Guźlecka – znana ze srebrnego ekranu dziennikarka bydgoskiego oddziału TVP wprowadza nas w atmosferę koncertu i niuansów, związanych z próbą uratowania zabytkowych obiektów sakralnych.

Artyści  Zespołu Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE BYDGOSZCZ, czyli mistrzowskie wykonanie utworów.

Pan Wójt Gminy Kęsowo, wraz z księdzem Rafałem, to między innymi dzięki nim przepiękna świątynia w Jeleńczu, przetrwa kolejne 100 lat.

Są i mieszkańcy Tucholi, ludzie wyjąkowego serca, zakochani w sztuce. Dostrzegamy znakomitego poetę, dziennikarza, animatora kultury i członka Stowarzyszenia Literatów Polskich, pana Kazimierza Rinka.

Pan Wójt Gminy Kęsowo wraz z osobą towarzyszącą, wręczają artystom przepiękny bukiet kwiatów. Podziękowaniom nie ma końca. Wszyscy są wyraźnie wzruszeni. Przepiękna scena.

Pomimo tego, że artyści śpieszą się, aby wystąpić przed inna publicznością, odnajdują chwilę i sprawiają niespodziankę mieszkańcom Jeleńcza. Ostatnim utworem jest przepiękna kolęda we wzruszającym wykonaniu.

Koncert kończy wypowiedź pani Urszuli, wiele ciepłych słów, podziękowań i nadziei, na kolejny koncert w tym miejscu. 

Udało się! Świątynia ma wreszcie wyremontowaną kopułę, znakomita firma Wysoccy z Chojnic, dotrzymała danego nam kilka miesięcy temu, przed kamerą słowa. Jest przepiękna, za kilka dni będzie poświęcona. TOKiS – PRESS będzie bardzo blisko tej uroczystości, otrzymaliśmy przemiłe zaproszenie.

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook