27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zjedź na bok – stwórz KORYTARZ ŻYCIA! (wznowienie)

2 min read

Ta akcja zatacza coraz większe kręgi, wszystko z inicjatywy  zastępów ochotników z dwóch dolnośląskich miejscowości położonych blisko autostrady A4 – Czernej i Ujazdu Górnego.

Kiedy zbliża się pojazd uprzywilejowany i ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne zjedź na bok i ustąp miejsca, właśnie trwa akcja ratunkowa, gdzie stawką jest cudze życie. Dlatego dziwią nas sytuacje, gdzie zwykle młodzi kierowcy, słuchając bardzo głośnej muzyki, prowadząc swoje pojazdy, są kompletnie rozkojarzeni. Nie kontrolują lusterek, w czasie jazdy palą papierosy, jednocześnie rozmawiając przez telefon komórkowy. Nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że na ich zderzaku jest pędząca karetka, wóz bojowy strażaków, czy policjantów.

W naszym powiecie nie jest źle, zwykle zjeżdżamy na pobocze ustępując miejsca, niestety, takowe nie wszędzie są. Stworzenie korytarza życia w takich warunkach jest praktycznie niemożliwe, bez zatrzymania pojazdu.

Myślmy za kierownicą, zwłaszcza teraz, kiedy po drogach porusza się tak wiele wozów strażackich, które pędzą do ludzi poszkodowanych już nie tylko przez nawałnicę, która spustoszyła powiat tucholski.

Na świecie stworzenie korytarza życia na drodze jest oczywistością, za jego brak, grozi surowa grzywna, w Polsce dopiero myśli się o wprowadzeniu tego przepisu.

Zapamiętaj! Kiedy widzisz i słyszysz pojazd uprzywilejowany, a jesteś na lewym pasie zjedź  do lewej krawędzi drogi, a jeżeli na prawym, zjedź do prawej krawędzi drogi i przepuść go!


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook