21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zmarł ks. prałat Jan Lichosyt

2 min read

9 czerwca br. w Szpitalu Powiatowym w Tucholi zmarł wieloletni proboszcz parafii Bożego Ciała w Tucholi, ks. prałat Jan Lichosyt. 

Uroczysta eksporta zwłok z kaplicy przedpogrzebowej do kościoła Bożego Ciała odbędzie się pod przewodnictwem księdza Infułata Stanisława Grunta w piątek o godzinie 18.00. Po mszy świętej czuwanie modlitewne przy trumnie do 22.00. Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Krupy zostanie odprawiona w sobotę o godzinie 12.00. Po mszy świętej odprowadzenie zwłok na cmentarz parafialny w Tucholi. Różaniec w intencji śp. księdza Prałata we wtorek, środę i czwartek o 17.00, w piątek po eksporcie i w sobotę o 11.00 w kościele Bożego Ciała.

Ksiądz prałat Jan Lichosyt urodził się 23 marca 1943 roku w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Ochrzczony 28 marca 1943 roku w

kościele pw. św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej i pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego, w piętnastym roku życia, wraz z rodzicami (Albinem i Krystyną z d. Ratułowską) i rodzeństwem przeprowadził się na Pomorze, do Nowej Cerkwi k. Pelplina. Po otrzymaniu dwóch świadectw maturalnych: kościelnego (w Collegium Marianum w Pelplinie) i państwowego (w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Gdańsku-Wrzeszczu) wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 20 maja 1967 roku z rąk Bpa Kazimierza Józefa Kowalskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Mszę świętą prymicyjną odprawił 21 maja 1967 roku w kościele Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Żarnowiec, Gdynia-Witomino, Chojnice (Bazylika), Starogard Gdański (św. Wojciecha i św. Katarzyny) i Chmielno. W 1982 roku został mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha i św. brata Alberta w Miechucinie. Tu wybudował kościół i plebanię. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora teologii z zakresu biblistyki.

Od 1 lipca 1988 roku do 30 września 2010 roku był proboszczem parafii Bożego Ciała w Tucholi. Wybudował dom parafialny i przyczynił się do tego, że z jednej parafii tucholskiej powstały cztery. Od 15 sierpnia 1991 roku do 15 grudnia 1992 roku pełnił funkcję dziekana tucholskiego. 26 sierpnia 1994 roku na prośbę księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagi otrzymał tytuł honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

_________________

(red.)

Źródło: bozecialo.tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook