23 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zmiana czasu na zimowy!

2 min read
Zapamiętacie,  tym roku przestawiamy zegarki w nocy z 28.10.2017/29.10.2017 roku!

W tym roku, zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy, z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Wskazówki cofamy z godziny 3.00 na 2.00, zyskując godzinę. Co ciekawe, być może taką operację przeprowadzimy jeden z ostatnich razów, ponieważ posłowie debatują nad tym, aby zlikwidować zwyczajowy relikt.

Skąd wzięła się zmiana czasu?

Koncepcja zmiany czasu została opracowana na przełomie XIX i XX wieku przez George’a Hudsona, astronoma pochodzącego z Nowej Zelandii. Był on miłośnikiem gry w golfa i bardzo irytowało go, że latem po pracy jego ulubione pole było zamknięte z powodu złych warunków oświetleniowych. Z tego powodu w 1895 roku zaproponował wprowadzenie czasu letniego, który polegał na przesunięciu wskazówek zegarów o dwie godziny do przodu. Pomysł ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ale ostatecznie nie zdobył aprobaty polityków.

Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w 1916 roku w Rzeszy oraz sojuszniczych Austro-Węgrzech, by ograniczyć zużycie prądu. Następnie na ten sam ruch zdecydowały się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Rosja. II Rzeczpospolita eksperymentowała ze zmianą czasu, ale Polacy nieprzerwanie zaczęli ją stosować dopiero w PRL-u, a konkretnie w 1977 roku. Teraz coraz więcej krajów nie stosuje zmiany czasu.  Do tego grona należą Rosja, Białoruś, Islandia, Japonia oraz Chiny, a niebawem może do niego dołączyć Polska.

Polacy zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem na stałe czasu letniego – mówił szef ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.(red.)

Ilustracja: polmarkus.com.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook