26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zmiany w obsadzie karetek, dotyczą również Tucholi!

4 min read

O zmianach w obsadzie lekarskiej regionalnych karetek specjalistycznych poinformował we Włocławku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W konferencji prasowej uczestniczyli także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW Jakub Wawrzyniak i radny Rady Miasta Włocławek Jarosław Chmielewski.

W związku z trudnościami w zapewnieniu obsady lekarskiej w ambulansach specjalistycznych we Włocławku, Lipnie, Bydgoszczy, Toruniu, Chełmży, Świeciu, Wąbrzeźnie, Radziejowie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy oraz Tucholi w wymienionych miejscowościach karetki specjalistyczne „S” zostaną zamienione na ambulanse podstawowe „P”.

Szczegółowy wykaz placówek pdf

Chciałbym zaznaczyć, że mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w tej kwestii w naszym województwie. Nie mamy jednak co się oszukiwać, w regionie brakuje bardzo dużej ilości lekarzy. Jest problemem dyrektorów szpitali nie tylko we Włocławku, żeby obsadzić karetki specjalistami. Lepiej, jeżeli wyjeżdżają dwie karetki z ratownikami medycznymi, niż kiedy nie wyjeżdża jedna z lekarzem – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

O szczegółach zmian w systemie mówił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW Jakub Wawrzyniak:

Obecnie nad systemem ratownictwa medycznego wojewodowie sprawują jedynie nadzór, w dyspozycji i organizacji wojewodów jest natomiast system powiadamiania ratunkowego. Wprowadzane zmiany mają doprowadzić do upaństwowienia także systemu ratownictwa medycznego. Jest to związane z postulatami środowiska ratowników medycznych. Na wniosek wszystkich 12 dysponentów, w całym województwie, od 1 lutego zamieniamy 12 zespołów oznaczonych symbolami „S” na zespoły podstawowe „P” z układem ratowników na pokładzie karetki. Ma to na celu 100-procentową obsadę i 100-procentową wyjazdowość, tak aby wezwana karetka mogła zawsze wyjechać do zdarzenia.

Dokonana modyfikacja „Wojewódzkiego Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” została pozytywnie zaopiniowana przez wojewódzkiego konsultanta ds. medycyny ratunkowej. Zgodnie z opinią liczba ambulansów typu „S” w naszym regionie musi się zmniejszyć z uwagi m.in. na zakończenie w 2020 r. tzw. okresu przejściowego, a więc możliwości pełnienia dyżurów w ambulansach ratunkowych przez lekarzy innych specjalności niż medycyny ratunkowej. Obecnie takich specjalistów pracuje w regionie ok. 50, a ich liczba od lat się nie zmienia. Według konsultanta wymagana minimalna liczba specjalistów medycyny ratunkowej w województwie, którzy mogliby dyżurować w aktualnie funkcjonujących ambulansach typu „S” to około 200 lekarzy. Z przeprowadzonych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego kontroli wynika, że w ubiegłym roku (wrzesień-październik) u niektórych dysponentów brak lekarza dotyczył nawet kilkunastu dni w miesiącu i około kilkudziesięciu wyjazdów do zdarzeń.

Dodatkowo w żadnym akcie prawnym nie zostały określone wskazania do dysponowania zespołów z lekarzem czy ratownikiem medycznym. Od 2004 r. w województwie funkcjonuje system teletransmisji EKG, który nie jest niczym innym jak wspomaganiem „na odległość” pracy ratownika medycznego. Ustawodawca nie precyzuje rodzaju nadzoru ale nigdzie nie jest określone, że musi to byś nadzór bezpośredni. Biorąc pod uwagę możliwość przesyłania danych dotyczących parametrów pacjenta, dźwięku i obrazu „on line” może być to nadzór wirtualny.

Ratownik medyczny w karetce wykonuje 95% czynności, które wykonuje lekarz. Najważniejszy w takim przypadku jest czas dojazdu do szpitala – dodał wojewoda.

Docelowa liczba lekarzy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego będzie znacznie ograniczona i w warunkach przedszpitalnych nie przekroczy 6 dyżurów dobowych lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej (dwóch w Bydgoszczy i po jednym w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu). Zadania tych lekarzy powinny skupiać się na nadzorze i wspomaganiu pracy ratowników medycznych dyżurujących w zespołach „P”.

Podkreślić należy, że proponowane zmiany nie przyniosą negatywnych skutków w postaci obniżenia poziomu świadczeń czy wydłużenia czasu dojazdu. Ponadto planowane jest uruchomienie dodatkowych 4 zespołów ratownictwa medycznego typu „P”: 2 w Bydgoszczy, po jednym we Włocławku i w Toruniu. Z czterech do sześciu miesięcy wydłużony także zostanie czas funkcjonowania 2 działających sezonowo zespołów ratownictwa medycznego w Koronowie i Ciechocinku.

Po zwiększeniu ilości zespołów, łącznie w województwie od 1 lipca 2018 roku będzie ich aż 93 – jesteśmy regionem o bardzo wysokim nasyceniu tych zespołów – poinformował dyrektor Jakub Wawrzyniak.

Informacja o dodatkowej karetce to dobra wiadomość dla mieszkańców Włocławka, przede wszystkim Zawiśla. Oznacza to dla nas wszystkich poprawę bezpieczeństwa. Chciałbym zwrócić uwagę, że od 2009 roku nie było w tej kwestii żadnych zmian. Mimo, że na naszych drogach zwiększa się systematycznie liczba pojazdów to takich zmian dotąd nie podejmowano – dodał radny Rady Miasta Włocławek Jarosław Chmielewski.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook