9 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Zmiany w obszarze Ordynacji podatkowej” – otrzymaliśmy list od wicepremiera

2 min read

300px-Janusz_PiechocińskiProjekt zmian w obszarze Ordynacji podatkowej stał się faktem.To swoiste novum, ponieważ sam  wicepremier postanowił skonsultować się w jego sprawie z różnymi osobami, choć jak się okazuje nie tylko. Dobra praktyka , jeszcze lepiej rokująca na przyszłość zakładając, że i inni politycy wpadną na podobny pomysł.

TOKiS – PRESS jest apolityczny, nie mamy najmniejszych sympatii politycznych, co nie oznacza, że polityka nas nie interesuje. Pana wicepremiera traktujemy jak zwyczajnego czytelnika, który przysłał do nas list.

Ponieważ mamy jednak do czynienia z osobą publiczną, a sprawa dotyczy każdego Polaka, możemy opublikować jego treść.

Szanowni Państwo,

Chciałbym przekazać Państwu dokument zawierający propozycje zmian w obszarze  Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem rekomendacji do nowej Ordynacji.

Link do pobrania projektu:
http://piechocinski.blog.onet.pl/files/2014/04/Nowa-Ordynacja-podatkowa.pdf

Dokument powstał we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. Pozytywnie zaopiniowała go także Krajowa Rada Przedsiębiorczości. Chcielibyśmy także poprosić Państwa o uwagi i propozycje, które moglibyśmy ująć w ramach projektu.
Nasze propozycje dotyczą przede wszystkim poprawy relacji pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym. Chcemy likwidować zbędne obciążenia administracyjne oraz wspierać przedsiębiorców w ich działaniu. Rzetelnemu wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych nie powinny towarzyszyć bariery, które blokują rozwój przedsiębiorczości w Polsce.

Prawo i procedury podatkowe muszą być jasne i czytelne dla wszystkich. Przepisy powinny stwarzać dodatkowe zachęty dla podatników rzetelnie wywiązujących się ze swoich obowiązków. Z tego punktu widzenia przygotowaliśmy przesyłany Państwu materiał. Rekomendacje są ściśle związane z prowadzonymi równolegle pracami nad zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). W mojej opinii ustawa o SDG powinna być fundamentem prawnym dla prowadzących działalność gospodarczą. Nowa Ordynacja podatkowa powinna natomiast ściśle z nią współgrać.

Będę wdzięczny za Państwa uwagi i sugestie, na które oczekujemy do 15 maja 2014 r.. Wykorzystamy je w ramach dalszych prac nad dokumentem.

Ostateczna wersja rekomendacji zostanie przedstawiona Panu Prezydentowi, Panu Premierowi oraz Parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego. Będziemy Państwa informować o dalszych pracach nad dokumentem.

Z poważaniem,

Janusz Piechociński,
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Gospodarki

****

Projekt jest interesujący, z pewnością opatrzymy go swoim komentarzem, który prześlemy już wkrótce.

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook