pt. Sie 7th, 2020

Zmiany w regulaminie dotyczącym tworzenia budżetu obywatelskiego w Tucholi

1 min read

Idea wprowadzenia budżetu obywatelskiego powstała w Porto Alegre (Brazylia) pod koniec lat 80. Władze miasta zmagające się z ciągłym brakiem pieniędzy, postanowiły przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami i w ten sposób zdecydować, które projekty trzeba zrealizować najpilniej.

Proces wyłaniania projektów różnił się jednak od tego, który najczęściej funkcjonuje w polskich miastach. Zamiast urządzać powszechne głosowanie, wyłonieni spośród obywateli delegaci uczestniczyli w kolejnych dyskusjach nad konkretnymi projektami.
Sam pomysł okazał się sukcesem i po jakimś czasie, niestety, trafił również do nas, niestety w zmienionej formie.  Pierwszym polskim miastem, które wprowadziło projekt budżetu obywatelskiego, był Sopot.
Całość wygląda tak, że większość głosów, które oddano, są głosami zebranymi przez garstkę aktywistów.  Określenie „budżet obywatelski” sugeruje, że działania podejmowane przez władze miasta nie są dla obywateli, a to przecież bzdura. Całość wygląda, jak niepotrzebne mnożenie bytów, zamieszania i biurokracji.

Niestety, klamka zapadła i brazylijski „fenomen” będzie kontynuowany, również w Tucholi.

Jak to będzie wyglądało w 2021 roku? Do regulaminu dołączono klauzulę dotycząca głosowania. I właśnie o tym opowie nam przewodniczący komisji, pan Paweł Cieślewicz.


(m.)

Please follow and like us: