29 października 2020

„ŻÓŁNIERZE WYKLĘCI” i piękny, choć symboliczny gest STAROSTWA POWIATOWEGO w Tucholi

4 min read

Pierwszego marca obchodziliśmy niezwykłe święto, piętnowane przez reżim komunistyczny ponad pól wieku! Do dzisiejszego dnia tzw. „zatwardziałe” środowiska lewicowe i ich odpowiedniki, trzymają się od tej sprawy na dystans. Na szczęście prawda sukcesywnie wychodzi na światło dzienne, a ogrom publikacji odkrywa kolejne losy żołnierzy, których nazwano… WYKLĘTYMI.

Święto hucznie obchodzono w pobliskich Chojnicach, gdzie ulicami tego uroczego miasteczka przemaszerowało sporo osób w marszu pamięci. Organizatorzy długo przygotowywali się do tego dnia i udało się im! Wydawało się, że Tuchola, która pozostaje do dzisiaj pod wpływem przeszłości odłączy się od tego święta, na szczęście zdarzyło się inaczej, za sprawą Starostwa, które na swoich stronach internetowych przypomniało najnowszą kartę historię POLSKI w oparciu o zbiory IPN-u.

Przeczytajmy…

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

18 maja 2012 roku TOKiS – PRESS opublikował nagranie kapitalnego spotkania z młodzieżą, które poświęcone było „ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM W BORACH TUCHOLSKICH”. Wykład wspaniale poprowadziła pani dr Alicja Paczoska-Hauke. To właściwy czas, aby powrócić na chwilę do tamtego spotkania…

***

Przez całe lata PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano, jako „faszystowskie”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a wyrok, który był oczywisty – natychmiastowo wykonywano – kara śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NWZ, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami.

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,
Że co im zazdrość ujmie. Bóg nagradzać będzie,
A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie.”

 Jan Kochanowski

Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!

Główny problem w stawianiu zniczy na grobach Żołnierzy Wyklętych jest taki, że wielu z Nich nie ma nawet własnej mogiły. Dla funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, żołnierze podziemia niepodległościowego byli równie niebezpieczni po śmierci, gdyż miejsca złożenia Ich ciał mogłyby stać się miejscami patriotycznych manifestacji społeczeństwa. Wobec takich możliwości, funkcjonariusze UB zamordowanych przez siebie żołnierzy podziemia, chowali przeważnie nocą w nieznanych nikomu miejscach, wykorzystując związki chemiczne przyspieszające rozkład zwłok. Tak było w przypadku wszystkich pochwyconych dowódców, których ze względów oczywistych dla realiów tamtej epoki, musieli się pozbyć.

Wykład dr Alicji Paczowskiej – Hauke – relacja.

Kilka dni temu nasza redakcja wzięła udział w konkursie, który poświęcono właśnie tamtym żołnierzom, udało się odnieśliśmy w nim mały sukces, ale o tym opowiemy przy innej okazji.

________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook