20 października 2020

Żołnierze z Kansas w naszym regionie?

2 min read

Marszałek Piotr Całbecki podjął dziś (4 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawicieli 1. Batalionu 5. Pułku Artylerii Polowej – żołnierzy, którzy od kilku dni stacjonują na toruńskim poligonie jako kolejna rotacja amerykańskich wojsk w naszym regionie. Stałą siedzibą batalionu jest Fort Riley w Kansas.

1. Batalion 5. Pułku Artylerii Polowej jest najstarszą, nieprzerwanie służącą jednostką amerykańskich sił zbrojnych. Powstał w Nowym Jorku, a jego pierwszym dowódcą był jeden z ojców założycieli Ameryki – Alexander Hamilton, na cześć którego batalion przyjął przydomek „Hamilton’s Own”. Obecnie oddział służy w Fort Riley, amerykańskim stanie Kansas.

 

W tym roku 1. Batalion 5. Pułku Artylerii Polowej obchodzi swoje 243 urodziny. Od stycznia do lipca ponad czterystuosobowa grupa żołnierzy stacjonować będzie na toruńskim poligonie. Jest to trzecia z kolei amerykańska jednostka w naszym regionie, która przebywa w Polsce w ramach natowskiej operacji Atlantic Resolve. Celem operacji jest wzmocnienie obecności sił NATO we wschodnich krajach sojuszu. Decyzje o rozlokowaniu wojsk USA oraz innych krajów zachodnich w Europie zapadły na szczytach NATO i od 2017 roku żołnierze rotacyjnie (co dziewięć miesięcy) stacjonują na terytorium Polski.

 

Oddział z 1-5 FA zastąpił  grupę żołnierzy z 1. Batalionu 82. Grupy Artyleryjskiej, (pseudonim „Dragons”), którzy do listopada ubiegłego roku brali udział w manewrach na toruńskim poligonie oraz aktywnie włączali się w życie regionu (więcej).

 

Dziś (4 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy z Ameryki w naszym regionie. Gości powitał marszałek Piotr Całbecki.

 

Żołnierze z 1-5 FA uczestniczyli także w spotkaniu z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, które odbyło się 29 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim. W wydarzeniu udział wzięli także uczniowie anglojęzycznych toruńskich liceów, studenci i wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (więcej).


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook