30 września 2020

Tucholskie Fakty i związki Powiatu Tucholskiego z „Darem Pomorza” (Film)

2 min read

Kiedy wchodzimy na pokład „białej fregaty” i mamy świadomość tego, kto przed 90 laty stał na jej pokładzie, podczas uroczystego odniesienia bandery, gęsia skórka jest czymś oczywistym.

O związkach naszego powiatu ze słynnym żaglowcem już wyjaśnialiśmy w osobnym tekście i materiale filmowym poświęconym lokalnym hafciarkom, które wykonały słynną banderę dla statku – symbolu. Dzisiaj ciąg dalszy tej historii, tym razem u źródła, do którego wybraliśmy się w doborowym towarzystwie Panów: Starosty Tucholskiego Michała Mroza, Jego zastępcy,  Zenona Poturalskiego, znanego historyka, Jerzego Szwankowskiego oraz Karola Gutsze szefa pionu promocji. Gdynia przywitała nas słonecznie, a wejściu na pokład „Daru Pomorza” pełna celebra.

Tucholanie przybyli po to, aby na ręce Pana Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego – Roberta Domżała złożyć niezwykły dar, który na zawsze wiąże nas historycznie ze statkiem. Nieoczekiwanie TOKiS – PRESS TV otrzymuje wsparcie z rąk Pana Kazimierza Walkowskiego, który na statku pełni funkcję mechanika. Od niego właśnie otrzymujemy czytnik cyfrowy z materiałami, których daremnie szukać w sieci oraz informacje o szczegółach budowy żaglowca już na etapie walcowania stali przeznaczonej na poszycie kadłuba. Brzeszczot piły do metalu ledwie ją zarysuje, słynny „flex”, z trudem sobie radzi. „Niemcy budowali ten statek dla siebie z myślą o tym, aby przetrwał wiele lat, jego kadłub jest odporny na wszystko,  nawet w przypadku kontaktu z lodem na wodach Arktyki” – opowiada pan Kazimierz, który jest też wielkim miłośnikiem naszego regionu i ma związki ze znaną miejscowością w gminie Cekcyn – Nowym Suminem.

Co dalej? O tym opowiemy w „Faktach”.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook