14 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

1 STYCZNIA – ŚWIATOWYM DNIEM POKOJU

2 min read

Obchodzony 1 stycznia 2013 r. Światowy Dzień Pokoju, będzie 45 Dniem, ustanowionym przez papieża Pawła VI nie tylko dla katolików, ale i ludzi dobrej woli, przyjaciół pokoju. W orędziu wydanym na I Światowy Dzień Pokoju (1.01.1968) papież Paweł VI, przedstawiając jego ideę, napisał m.in.:

„Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z wezwaniem, aby dzień 1 stycznia 1968 r. był obchodzony na całym świecie, jako „Dzień Pokoju”. Pragnęlibyśmy też, by obchody te ponawiano każdego roku, tak, aby pierwszy dzień w kalendarzu, który odmierza rytm ludzkiego życia w czasie, stał się jak gdyby zapowiedzią i obietnicą tego, iż w przyszłych dziejach ludzkości będzie panował pokój, oparty na sprawiedliwej i dobroczynnej równowadze.

Sądzimy, że propozycja ta wyraża pragnienia narodów i ich rządów, instytucji międzynarodowych starających się zachować pokój na świecie, instytucji religijnych głęboko zainteresowanych umacnianiem pokoju, ruchów kulturalnych, politycznych i społecznych, które z pokoju czynią swój ideał, młodzieży, najwyraźniej dostrzegającej nowe drogi cywilizacji i konieczność jej pokojowego rozwoju, ludzi mądrych, którzy widzą, jak bardzo pokój jest dziś niezbędny i zarazem zagrożony. Propozycja ustanowienia pierwszego dnia roku „Dniem Pokoju” nie ma być inicjatywą wyłącznie naszą, religijną, to znaczy katolicką; pożądane jest, aby przyłączyli się do niej wszyscy prawdziwi przyjaciele pokoju, tak, jakby była to ich własna inicjatywa, oraz by wyrażała się ona w dowolnych formach, odpowiadających indywidualnemu charakterowi wszystkich, którzy dostrzegają, jak piękne i jak niezbędne dla umocnienia pokoju – tego podstawowego dobra – jest połączenie wszystkich głosów współczesnej ludzkości w jednogłośny chór.”

 

Filozofia pokoju nie jest odrębną dziedziną filozofii. Jest to nazwa, która obejmuje wszystkie rozważania filozoficzne na temat pokoju.

Obejmuje ona zarówno filozofię człowieka, (aby wiedzieć, czym jest pokój i jak go osiągnąć, trzeba wiedzieć, kim jest człowiek, którego pokój dotyczy), jak i etykę (skoro jedną z definicji pokoju to zgoda w tym, co dobre, to trzeba określić, czym jest dobro).

 

Pokój i etyka, to wyrażenia, które rzadko idą ze sobą w parze. Dzisiaj świat, podzielony na rządy, zależy od ludzi, którzy kierują się swoimi interesami. Przyzwalając na to, by cierpiały słabsi, niewinni, bezbronni.

Świat pokoju, to świat ponad wszystko. Z ludźmi na pierwszym miejscu i etyką, jako jego składową.

 

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook