3 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KRRiT: kanały za darmo także w telewizji internetowej

2 min read

 

Chodzi o TVP 1, TVP 2, program regionalny telewizji publicznej, Polsat, TVN, TV4 i Puls. Programy te są udostępniane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji muszą być rozpowszechniane za darmo także przez innych, płatnych operatorów telewizyjnych.

Krajowa Rada uznała, że zasada obowiązkowej transmisji („must carry”) dotyczy także operatorów rozpowszechniających telewizję w internecie.

W opublikowanym w czwartek stanowisku odniosła się do wątpliwości dotyczących udostępniania przez nadawców swoich programów operatorom IP TV (Internet Protocol Television). Powołując się na uzasadnienie rządowego projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, uznała, że zasada „must carry” obok sieci kablowych i satelitarnych dotyczy także internetu. Według KRRiT podobnie tę kwestię regulują przepisy unijnej dyrektywy w sprawie usługi powszechnej, a także prawo innych państw członkowskich.

W ustawie o radiofonii i telewizji zapisano, że nadawca programu objętego zasadą transmisji obowiązkowej nie może odmówić żadnemu operatorowi telewizyjnemu zgody na rozprowadzanie tego programu ani pobierać za to żadnych opłat licencyjnych.

W swoim stanowisku Krajowa Rada po raz kolejny podkreśliła, że jej zdaniem obowiązek „must carry” powinien dotyczyć tylko tych operatorów, którzy dostarczają swoją usługę co najmniej 100 tys. odbiorców.

KRRiT zbiera obecnie opinie klientów operatorów telewizyjnych o ich ewentualnych problemach w dostępie do programów objętych zasadą obowiązkowej transmisji. Od 1 września do 30 września w tej kwestii będą mogli zabrać głos także operatorzy rozprowadzający programy oraz związki i izby zrzeszające operatorów.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji przewodniczący Krajowej Rady przeprowadza ocenę realizacji obowiązku rozprowadzania programów objętych transmisją obowiązkową nie rzadziej niż raz na dwa lata.

 

(PAP)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook