15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

18 maja – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW

2 min read

Budynek-Muzeum-Okręgowego-w-Tarnowie28 maja 1977 roku, w Moskwie, podpisana została – z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM, ang: International Council Of Museums) – rezolucja o obchodach Międzynarodowego Dnia Muzeów.

ICOM działa od 1946 roku, przy UNESCO, ma Komitety Narodowe w wielu krajach (a stałą siedzibę w Paryżu) i jest organem konsultacyjnym Rady Ekonomicznej i Społecznej ONZ.

Polska, należy do ICOM od roku 1948, obecnie, jako jeden ze 171 krajów w tej 28-tysięcznej międzynarodowej społeczności ekspertów, z dwóch tysięcy muzeów, skupionej w ICOM.

Obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów, służą między innymi ukazaniu roli i znaczenia muzeów dla rozwoju społeczeństwa, a więc i okazją do tego, by poruszyć problem mecenatu czy – generalnie – wspierania muzealnictwa i placówek muzealnych.

Od roku 1992, obchody Dnia Muzeów odbywają się co roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło to: „Muzea – Pamięć i Twórczość”.

Ponad 30 tysięcy muzeów, w ponad stu krajach na świecie organizuje z tej okazji różnego rodzaju imprezy. Od kilkunastu lat (od 1997 r.), pod patronatem Rady Europy organizowana jest Europejska Noc Muzeów.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku. Tej nocy organizowane są wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne, w których udostępnia się muzea, galerie, inne instytucje kulturalne w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe, itp.

Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

 

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook