13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

21 lipca 2018 roku o godzinie 12:30 ulicami Tucholi przemaszeruje Historyczny Pochód Borowiaków

2 min read
21 lipca 2018 roku o godzinie 12:30 ulicami Tucholi przemaszeruje Historyczny Pochód Borowiaków – około 400 wolontariuszy przebranych w stroje z różnych epok zaprezentuje postacie i wydarzenia dotyczące historii Borów Tucholskich oraz najciekawsze turystycznie zakątki Borów Tucholskich. Jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy i wspólnego świętowania – na kanwie lokalnej tradycji.

Tegoroczna edycja organizowanego przez Powiat Tucholski Pochodu  ma specjalne znaczenie, gdyż wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości naszego kraju, przypominając o jego dziejach. Ta żywa lekcja historii połączona jest z Dniem Folkloru Borowiackiego organizowanym przez Tucholski Ośrodek Kultury. Dzień Folkloru to nie tylko występy artystyczne, ale też stoiska, na których zobaczyć można zanikające zawody, podziwiać pracę artystów ludowych i rzemieślników, kupić tradycyjne wyroby artystyczne i spożywcze czy spróbować tradycyjnych potraw, takich jak mace borowiackie, kluski z kapustą czy polewka maślana.

W tym roku specjalnie zapraszamy mieszkańców obu stolic naszego województwa. Nie muszą oni jechać daleko, by znaleźć się na chwilę w innym świecie – świecie Borowej Ciotki czuwającej nad wędrującymi po lasach kupcami, świecie Królowej Konstancji, która jako jedna z pierwszych wydawała dekrety chroniące przyrodę, czy w świecie Wiosek Tematycznych, których mieszkańcy postanowili wyróżnić się spośród innych miejscowości znajdując temat przewodni swojej okolicy. Atrakcje te są częścią utworzonego przez UNESCO światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie i znajdą swoje odbicie w Pochodzie.

Mieszkańcom Bydgoszczy i Torunia oferujemy bezpłatny autobus, bilety będą do wygrania w konkursie organizowanym przez Gazetę Pomorską. W programie wycieczki jest bezpłatne zwiedzanie Tucholi z przewodnikiem, udział w Historycznym Pochodzie Borowiaków i w Dniu Folkloru Borowiackiego oraz udział w przesłuchaniach do  XXXIV Festiwalu Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza. Wszystkie te imprezy odbywają się w ramach 59. Dni Borów Tucholskich. Wieczorem zapraszamy na koncert Szymona Wydry & Carpe Diem.

Wizyty te są możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Marszałek Piotr Całbecki objął też Historyczny Pochód Borowiaków patronatem honorowym.

Organizatorem Historycznego Pochodu Borowiaków jest Powiat Tucholski.


(red.)

Mat. nadesłane

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook