8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

MARZEC SZYKUJE PROGI NA WIOSNY CIEPŁE NOGI, CZYLI CO SŁYCHAĆ W OGRODACH, DZIAŁKACH I NA PARAPETACH?

5 min read

W marcu jak w garncu.

Ile mgły w marcu, tyle deszczu w lecie.

Chłodny marzec, ciepły maj, będzie zboże jako gaj.

Marzec.

Rozpoczyna się nowy sezon. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek – przegląd ogrodu – jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń, co jest do zrobienia.

Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to w dzień dość ciepły, ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura, trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.

Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć również warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.

Gdy tylko obeschną grządki, możemy wysiewać: bób, cebulę, marchew, karotkę, pietruszkę, pomidory, sałatę, skorzonerę, szpinak, rzodkiewki. Nieco później przychodzi kolej na groch majowy, rzepę jadalną, botwinę, sałatę liściową, koper, rzeżuchę i rzodkiew czarną.

Gleby raz skopanej już jesienią, nie trzeba ponownie przekopywać. Ponowne kopanie zniszczyłoby sprawność gleby i przyspieszyłoby jej wysychanie. Grządki uprawiamy lekko i spulchniamy tylko kultywatorem, następnie wyrównujemy grabiami i ziemia gotowa do zasiewu. Jeśli jednak nie przekopaliśmy jej jesienią, przy słonecznej pogodzie, usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, glebę spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Dzięki temu gleba szybciej się nagrzeje w wiosennym słońcu. Te zabiegi wykonujemy aż pod koniec miesiąca, jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.

Rośliny wysiane w styczniu lub lutym pikujemy do większych pojemników, aby mogły się wzmocnić i nie uschły wskutek zbyt gęstego rozmieszczenia. Młodą sałatę sadzimy w inspekcie.

Rośliny inspektowe należy hartować częstym wietrzeniem. Do szybkiego użytku sadzimy dymkę i wczesne ziemniaki. Należy także spulchnić grządki truskawek.

Przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne, takie jak: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika – jeśli to konieczne. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą, to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję, poprzez grabienie, a jeżeli to nie pomoże, należy napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.

W marcu można też zwapnować glebę, jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Rozgarniamy kopczyki róż. Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Pod koniec marca można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost, a następnie glebę płytko przekopujemy, tak, by nie uszkodzić korzeni.

Przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów – wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia, uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia, ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych, takich jak: jabłonie, grusze i śliwy. Zanim nabrzmieją pąki, ważne, aby wykonać oprysk.

Można prześwietlić krzewy jagodowe, takie jak porzeczki, agrest, czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin – najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.

Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje, czy powojniki.

Pora na sadzenie krzewów ozdobnych, zrzucających liście (w tym róż – pod koniec miesiąca), oraz krzewów owocowych, takich jak maliny, czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie.
W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.

Marzec to pora wysiewu wielu roślin ozdobnych jak i użytkowych. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczeniach petunie, werbeny i żeniszki.

Połowa miesiąca to dobry termin do wysiewu portulaki, lwiej paszczy, czubatki ubiorkolistnej, diaskii, groszku pachnącego, wilców i tunbergii. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody, takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski, czy ślazówka.

Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do inspektów lub pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu, kwiaty letnie, takie jak, np. nasturcje, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze, portulaki, czy astry letnie, kapusta ozdobna, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Wysiewamy również do zimnego inspektu, rośliny użytkowe, czyli warzywa i zioła. W połowie miesiąca wysiewamy średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę papryki, oberżyny bazylii i majeranku. Nasiona tych roślin wysiewamy do szklarni lub ciepłego inspektu.

W marcu mogą się zdarzyć ostatnie opady śniegu, który jest ciężki i mokry – lepiej go strząsać z gałęzi, bo może być przyczyną uszkodzeń, a nawet łamania się pędów drzew i krzewów.

A na parapecie?

Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.

 

Rośliny pokojowe zaczynają intensywnie rosnąć. Warto teraz przesadzić je do większych doniczek (nowa doniczka powinna o jeden lub dwa rozmiary być większa od poprzedniej). Roślin bardzo dużych nie przesadzamy – wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę ziemi. Te, które źle zniosły zimę i straciły wiele liści, przytnijmy – pobudzimy w ten sposób wzrost nowych pędów.

Już w tym miesiącu możemy udekorować kwitnącymi roślinami balkony i tarasy. Doskonale nadają się do tego bratki. Możemy wybierać spośród licznych odmian o różnych barwach i wielkościach kwiatów.

 

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook