29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Oficjalna część kujawsko-pomorskich obchodów obyła się w Potulicach

2 min read

Najważniejszą oficjalną częścią kujawsko-pomorskich obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych były sobotnie  (29 sierpnia) wydarzenia w Potulicach w powiecie nakielskim. W tamtejszym więzieniu internowano w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Podczas uroczystego spotkania byłych internowanych odsłonięto poświęconą tamtym wydarzeniom tablicę pamiątkową.

Inicjatorem umieszczenia tablicy w murze potulickiego więzienia był wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. Po raz pierwszy przedstawił publicznie tę ideę w sierpniu ubiegłego roku w Przysieku pod Toruniem, podczas tradycyjnego spotkania działaczy solidarnościowej opozycji. Zjednał dla niej nie tylko to środowisko, ale także ważne osoby w administracji rządowej, samorządowej i penitencjarnej. Wmurowaną nieopodal głównej bramy wjazdowej inskrypcję zaprojektował znany toruński rzeźbiarz profesor Andrzej Borcz. Obok umieszczona została informacja historyczna przygotowana przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej.

W przygotowania do potulickich uroczystości, nad którymi pieczę osobiście sprawował wicemarszałek Wyrowiński, zaangażowały się samorządowe władze województwa oraz lokalne samorządy i lokalna społeczność z miejscową parafią Kościoła katolickiego, a także IPN.

 – Najpoważniejszym problemem było dotarcie do jak najszerszego grona internowanych i więzionych w Potulicach. Spora grupa spośród nich wyemigrowała. Dzięki ogromnemu wysiłkowi zasłużonego działacza opozycji demokratycznej, a następnie podziemia solidarnościowego Stanisława Śmigla ostatecznie udało się ustalić adresy i rozesłać zaproszenia do ponad trzystu osób. Smutne jest to, że nie żyje już co najmniej 110 osób. Zaprosiliśmy ich najbliższych – czytamy w rozesłanym mediom komunikacie wicemarszałka Senatu.

Wśród uczestników dzisiejszych ceremonii byli między innymi prezes IPN Łukasz Kamiński i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki

Wydarzenia rozpoczęła (o godz. 11.00) msza święta w miejscowym kościele, po której zebrani przeszli na teren zakładu karnego, gdzie po złożeniu kwiatów pod tablicą był czas na oficjalne wystąpienia. Następnie (w pałacu Potulickich) miała miejsce ceremonia odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności. To ustanowione w 2010 roku polskie odznaczenie cywilne przyznawane jest (przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN) zasłużonym działaczom antypeerelowskiej opozycji z lat 1956–1989. Dziś w Potulicach odebrały je dwadzieścia cztery osoby. Odbyła się też promocja wydanej przez IPN książki Sylwii Galij-Skarbińskiej i Wojciecha Polaka „Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi. Obóz internowania w Potulicach 1981-1982”.

_____________________

(red.)

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Tymon Markowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook