25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

53 miliony z FDS na powiatowe i gminne drogi

5 min read

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z przedstawicielami 34 jednostek samorządu terytorialnego umowy na dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Podpisane dzisiaj umowy opiewają łącznie na niespotykaną dotąd kwotę blisko 53 mln złotych.

W uroczystości podpisania umów wzięli również udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka oraz parlamentarzyści z naszego regionu: poseł Joanna Borowiak, poseł Piotr Król, senator Józef Łyczak oraz senator Andrzej Mioduszewski.

Są to pierwsze umowy o przekazanie rządowego wsparcia w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, nowego instrumentu wspierania budowy (rozbudowy), przebudowy i remontów dróg powiatowych i gminnych.

Przez blisko 4 lata, dzięki współpracy, udało nam się osiągnąć bardzo wiele. W nasze drogi wbudowanych zostało 180 milionów złotych dofinansowania rządowego i drugie tyle środków własnych samorządów. Jednak to, co obecnie zrobił Rząd, co zrobił pan premier Mateusz Morawiecki w roku 2019, to program przełomowy. Jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski bardzo się cieszę, że w tym czasie i w tym miejscu mogę tymi środkami, tymi konkursami zarządzać. Tylko w roku 2019 do samorządów popłynie 250 milionów złotych oraz dodatkowo 60 milionów na zadania wieloletnie. To jest przełom. To jest coś, co zmieni kujawsko-pomorskie samorządy. Mało tego, niedługo ogłaszamy kolejny nabór. We wrześniu rozpocznie się realizacja kolejnych inwestycji za kolejne miliardy złotych w Polsce, za kolejne setki milionów w województwie kujawsko-pomorskim – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Bierzemy dzisiaj udział w wydarzeniu, które dotyczy dróg, tego bardzo ważnego krwioobiegu gospodarki. To jest przykład wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości. Tego, że to co zapowiadamy, realizujemy. Cechą szczególną formacji, która od czterech lat sprawuje władzę w Polsce, jest dotrzymywanie słowa. Dla mnie, jako ministra odpowiedzialnego za rolnictwo i obszary wiejskie, jest to temat szczególnie bliski, ponieważ jakość życia na obszarach wiejskich zależy od wielu czynników, które są determinowane nie tylko przez działania Ministerstwa Rolnictwa, ale także wielu innych resortów. Z dużym zadowoleniem przyjmuję fakt, że premier Morawiecki i Rząd Prawa i Sprawiedliwości w sposób bardzo odpowiedzialny podchodzą do problemów obszarów wiejskich – powiedział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Mówiąc o infrastrukturze drogowej podkreślam, że jest ona dla gmin, powiatów, województw i całego kraju tym, czym układ krwionośny dla organizmu. Utrzymana w dobrym stanie, pozwala na rozwój gospodarczy, pozwala na to, aby mieszkańcy mogli poruszać się bezpiecznie i wygodnie, a przedsiębiorstwa mogły jeszcze dynamiczniej się rozwijać. Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości dbamy o to, by walczyć z wykluczeniem transportowym, z którym mieliśmy do tej pory do czynienia. To jest wiele różnych działań, przede wszystkim te zarysowane w tym największym programie czyli Funduszu Dróg Samorządowych, na które do 2028 roku przeznaczymy 36 miliardów złotych. To jest skala o jakiej wcześniej nikt nie myślał – powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

Chcę powiedzieć kilka słów z perspektywy członka komisji infrastruktury, bo jak państwo wiedzą ten projekt tam właśnie był wykuwany i na początku był dość mocno atakowany. Prawda jest jednak taka, że bierzemy udział w czymś, z czym wcześniej do czynienia nie mieliśmy. Trudno sobie wyobrazić rozwój jakiejkolwiek miejscowości bez układu drogowego. Trzeba sobie brutalnie powiedzieć, że część gmin miała tak trudną sytuację finansową, że nie tylko nie było mowy, żeby budować nowe drogi, ale też w odpowiedni sposób dbać o te, które  były w ich zarządach. Ja się cieszę, że ta ilość wniosków jest spora. Na ręce Pana Wojewody i Pana Dyrektora, bo w ich rękach było przeprowadzenie tego procesu składam serdeczne podziękowania – mówił poseł na Sejm RP Piotr Król.

To bardzo dobry dzień dla naszych samorządów i chciałoby się powiedzieć – dotrzymujemy słowa, jesteśmy wiarygodni.Fundusz Dróg Samorządowych, to  rzeczywiście przełomowy program, to 6 mln złotych, a docelowo 36, a jak państwo pamiętacie, 312 mln złotych przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego, przeznaczone jest na ten rok dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wyrażam ogromną radość, że w okręgu toruńsko-włocławskim jest znów tak wiele dofinansowanych zadań, bo jeśli chodzi o  drogi powiatowe, to 6 zadań na kwotę ponad 18,5 mln zł. Jeśli chodzi o drogi gminne to 15 zadań drogowych na blisko 14 mln złotych. Przypominam, że w pierwszej transzy było to ponad 7 mln złotych, a na drogi gminne blisko 17 mln zł. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Samorządowcom, za to, że chcecie korzystać z tego programu, że robicie to w trosce o poprawę jakości dróg i warunków komunikacyjnych mieszkańców swoich obszarów. Pozwólcie Państwo, że na koniec pogratuluję mieszkańcom, którzy dzięki temu, że Państwo zabiegacie o środki mieszkańcy naszego województwa będą mogli korzystać z nowych dróg – mówiła poseł na Sejm RP Joanna Borowiak.

Na zakończenie głos zabrali samorządowcy.

Serdecznie dziękuję wszystkim twórcom i realizatorom tego programu.  Jest to fundusz znakomicie odpowiadający na wciąż bardzo duże potrzeby w zakresie infrastruktury drogowej, potrzeby samorządów, gmin, miast, ale przede wszystkim na oczekiwania mieszkańców naszych małych ojczyzn. Dziękuję za współpracę i w imieniu wszystkich samorządowców mówię, że liczymy na kolejne takie dofinansowania – powiedział Starosta Włocławski Roman Gołębiowski.

Fundusz Dróg Samorządowych to realne i bardzo duże wsparcie dla naszych małych ojczyzn. Pieniądze, które trafią do samorządów pozwolą na przyspieszenie powstania nowoczesnej infrastruktury drogowej, poprawy bezpieczeństwa, ale i życia naszych mieszkańców. Myślę, że poprawa infrastruktury drogowej jest dla naszych samorządowców i mieszkańców jednym z najważniejszych zadań. Wsparcie dla naszej gminy w wysokości 500 tys. zł jest bardzo duże. Samorządy, które będą ubiegały się w kolejnych latach o dofinansowanie w tym gmina Jeżewo, będą mogły optymalnie zaplanować środki w budżecie i realnie zwiększyć wydatki na inwestycje drogowe w kolejnych latach – mówił Wójt Gminy Jeżewo Maciej Rakowicz.

LISTA SAMORZĄDÓW Z DOFINANSOWANIEM W RAMACH FDS:


.bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook