27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

56. Dni Borów Tucholskich z Aleksandrem Dobą

3 min read

Pierwszy weekend 56. Dni Borów Tucholskich obfitował w wiele atrakcji. Kilka imprez odbyło się z udziałem Aleksandra Doby, Podróżnika Roku 2015 National Geographic, który przyjechał do gminy Tuchola na zaproszenie Burmistrza Tadeusza Kowalskiego.

W sobotę (04.07) do południa w Fojtowie odbyła się impreza pn. „Fojutowo na sportowo” zorganizowana przez burmistrza Tucholi. W programie znalazło się wiele ciekawych atrakcji, m.in. nurkowanie zapoznawcze w basenie, konkurencje sportowe i kajakowe na Wielkim Kanale Brdy oraz pokaz i warsztaty robienia wielkich baniek mydlanych.

Bawili się zarówno najmłodsi, jak i ci trochę starsi. Miłą niespodzianką była wizyta 46-osobowej grupy dzieci, która wraz z opiekunami przyjechała do gminy Tuchola z partnerskiego miasta Kudowa-Zdrój.

Największe zainteresowanie wzbudzała osoba Aleksandra Doby, który zasłynął z samotnego przepłynięcia Oceanu Atlantyckiego z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej). W internetowym głosowaniu na stronie National Geographic zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015.

Pan Aleksander to niezwykle spontaniczny i otwarty człowiek z dużym poczuciem humoru, o czym mogli przekonać się ci, którzy wzięli udział w imprezie. Była to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć, otrzymania autografu i zadania pytań na temat atlantyckiej wyprawy. Aleksander Doba chętnie spełniał prośby uczestników imprezy, pozując do zdjęć i pisząc pamiątkowe dedykacje na specjalnie przygotowanych widokówkach Dni Borów Tucholskich.

Kolejną sobotnią imprezą był rajd rowerowy pod hasłem „Kujawsko-Pomorskie na rowery”, którego bazą był amfiteatr leśny w Tucholi Rudzkim Moście. Mimo lejącego się z nieba żaru, chętnych nie zabrakło. Na starcie rajdu zgłosiło się ponad 150 osób. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy: rowerową koszulkę, numer startowy i talon na posiłek regenerujący.

Natomiast po powrocie z trasy rajdu wręczane były pamiątkowe medale. Rowerzyści mogli wziąć też udział w konkursie i wykazać wiedzą o parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Do zdobycia były akcesoria rowerowe, a nagrodą główną – rower.

Wieczorem (04.07) na tucholskim rynku odbyło się Uroczyste otwarcie 56. Dni Borów Tucholskich z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, patrona honorowego 56. DBT oraz gościa specjalnego Aleksandra Doby.

Po wygłoszeniu przez burmistrza Tucholi i zaproszonych gości formuły: „56. Dni Borów Tucholskich uważamy za otwarte” na scenie pojawili się artyści z Teatru Muzycznego Hals z Gdyni. Wyśmienicie bawili publiczność podczas „Biesiady z piosenką polską”.

Równie interesująco przebiegła niedziela (05.07). W Miejskim Parku Rozrywki i Wypoczynku „Małpi Gaj” w Tucholi odbyła się XIV Wystawa Pojazdów Zabytkowych, którą odwiedził Aleksander Doba, wzbudzając duże zainteresowanie uczestników. Tutaj również była okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć z Podróżnikiem Roku 2015.

Impreza cieszyła się ogromnym powodzeniem i obfitowała w wiele atrakcji. Właściciele chętnie opowiadali o swoich motoryzacyjnych perełkach, a odwiedzający wystawę fotografowali te wyjątkowe maszyny.

Nie nudzili się ci, którzy wybrali wypoczynek nad jeziorem Głęboczek. Tu odbywały się przeróżne konkurencje na wodzie zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. I tu również zajrzał Aleksander Doba, który wręczał zwycięzcom poszczególnych zawodów medale. W międzyczasie odwiedził też zawodniczki uczestniczące w turnieju piłki siatkowej.

Na koniec chętni mogli posłuchać opowiadań o transatlantyckiej przygodzie i obejrzeć zdjęcia z tej wyprawy podczas pokazu multimedialnego zorganizowanego w holu hali widowiskowo-sportowej OSiR.

Dedykacja Aleksandra Doby.jpg

Aleksander Doba przygotował też dla mieszkańców gminy Tuchola specjalną dedykację. Jej treść publikujemy poniżej:

„Jest w Polsce wiele miejsc ciekawych, godnych polecenia z różnych względów. Do takich zaliczam też Bory Tucholskie. Mnie zauroczyła szczególnie perła Borów – rzeka Brda. W Tucholi byłem wielokrotnie, głównie zimą podczas zimowych spływów kajakowych Brdą właśnie. Teraz, podczas 56. już Dni Borów Tucholskich zachwycam się ich pięknem w pełni lata. Wszystkim polecam odwiedzenie Borów i uroczego miasta Tucholi”.

Z pozdrowieniami

Olek Doba 🙂

__________________________

(red.)

UMiG w Tucholi

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook