16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„70-ta Rocznica Wydarzeń Historycznych Lipowa” – ważna inscenizacja, którą nikt się nie chwali ?

2 min read

Bardzo interesujące przedsięwzięcie realizowane jest w Lipowej k/Śliwic. Niestety, nie jest reklamowane w lokalnych mediach. Czy mamy do czynienia z „imprezą” zamkniętą?

Organizatorem inscenizacji jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Specjalnej Troski, które ma na celu powrócenie do wydarzenia historycznego, a to miało miało miejsce w Lipowej, gmina Śliwice, 70 lat temu.  Kto wcieli się w rolę historycznych postaci? Tego nie wiemy. Realizację tego zadania oparto o wpis do statutu stowarzyszenia: paragraf 7 p.15, który mówi: upowszechnianie i rozwój kultury, sztuki, ochrona tradycji i dziedzictwa narodowego. Interesujące i nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Stowarzyszenie zaplanowało również, że inscenizacja odbędzie się już 6 –go sierpnia br. w pobliżu stacji kolejowej Lipowa Tucholska ( Leśnictwo Zielony Dół). Odbiorcami tego wydarzenia będą dzieci, rodzice i osoby dorosłe ze stowarzyszenia oraz sołectwa Lipowa (ok.50) osób. Stowarzyszenie zapewni wyżywienie dla uczestników i gości, wydruk plakatów, ulotek, zaproszeń i pism oraz obsługę biurową.

Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie żołnierzy wyklętych, potyczka żołnierzy V Brygady Wileńskiej AK, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko” z oddziałami KBW oraz sanitariuszki Danuty Śledzikówny ps. „Inka”, propagowanie i odkłamywanie historii.

Partnerem w projekcie będzie sołtys sołectwa Lipowa pani Danuta Sikora oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda pan Ryszard Chirrek. Patronat honorowy: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego Senator Anna Maria Anders. Patronat Medialny: Polskie Radio PiK, Tygodnik Tucholski, Gazeta Pomorska, TVP 3 Bydgoszcz.

Mamy do czynienia z niezwykle ambitnym planem, który powinien już w tej chwili zostać nagłośnionym, a choćby z racji rangi, którą nadają mu zaproszeni goście. Niestety, nic takiego się nie dzieje. Dlaczego?

oferta1

oferta2

Organizator zwrócił się z prośbą do tucholskiego starostwa w kwestii dofinansowania w łącznej kwocie zaledwie 500-set złotych.  Prośba już nabrała mocy,  urzędnicy puścili w ruch mechanizm biurokratyczny. Trudno powiedzieć, czy inscenizacja zostanie dofinansowana, wobec zapaści finansów starostwa, ale być może, że w/w kwota się znajdzie.

Zaczekamy, zobaczymy, zwłaszcza, że pojawiła się stosowna uchwała:

uchwala

Jak wynika z dokumentu, realizację uchwały powierzono Naczelnikowi Wydziału Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich. Funkcję tę pełni pan Katol Gutsze.

Świetny, głęboko zawoalowany pomysł, bez zbędnego rozgłosu, za 500 złotych?

Do sprawy powrócimy.

_____________________

(mrf.)

tokistuchola@gmail.com

Fot. www.finanse.egospodarka.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook