28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

96 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

2 min read

Ten historyczny fakt z trudem przebija się w dzisiejszych newsach prasowych kraju. To zrozumiałe, zrywy patriotyczne każdej miary i formy są dzisiaj tłumione w sposób wyjątkowy, to sprawdzona doktryna obecnej opcji politycznej, która prócz tego, że okrada Polaków w białych rękawiczkach, to jeszcze ogłupia jedną z najbardziej skutecznych broni świata – mediami.[przyp. mrf.]

W tym roku mija 96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To jedno ze zwycięskich powstań w dziejach Polski i także jedno z tych, które zrealizowało wszystkie swoje cele.

27 grudnia 1918 w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Niepodległościowy zryw rozpoczął się w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia, owacyjnie witany, do Poznania. Jeszcze tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Nazajutrz, czyli 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski, a także pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, obok III powstania śląskiego z 1921 roku, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

______________________

(red.)

Źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook