29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Obchody 96 rocznicy wyzwolenia Tucholi, będą kalką poprzednich?

2 min read

To jedna z najważniejszych rocznic w historii naszego miasteczka i choćby przez wzgląd na pamięć ludzi, którzy walczyli o jego wyzwolenie, to święto wymaga specjalnej oprawy, a nie utartej sztampy.

W tym roku nic się nie zmieni. Wszystko zaplanowano na najbliższy piątek. Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie o 16-stej, od mszy świętej w kościele pw. Bożego Ciała, występu lokalnego chóru, a następnie manifestujący złożą kwiaty u stóp patronki miasta. Oczywiście, uroczystość uświetni przemowa Burmistrza Tucholi i jak zawsze wszyscy grzecznie rozejdą się do swoich domów. Wielu mieszkańców nurtuje zasadnicze pytanie, dlaczego celem manifestacji jest pomnik św. Małgorzaty? Może dlatego, że blisko i ze względu na brak innych monumentów, pasujących do takiej uroczystości.

Czy było tak zawsze? Z odsieczą nadchodzi historia.

Mamy okazję żyć w niezwykle ciekawych czasach przemian. Powoli, ale konsekwentnie w społeczeństwie budzi się pozornie uśpiony duch patriotyzmu. Jest skutkiem przeszłości i uświadamiania ludziom jedynie słusznych prawd, a i z tym wyzwalaniem różnie bywało.

Tuchola, to miasto wyjątkowe, jego historia na tle innych miejscowości jest pasjonująca. Oglądając stare fotografie możemy mieć jakie, takie pojęcie, o tym, jak w dawnych czasach obchodzono tak ważne rocznice.

Bardzo pomocną jest świetna publikacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi – „Tuchola, gdy pożółkną fotografie…”, trud kolekcjonerów fotografii i widokówek, ze szczególnym wskazaniem na wspaniałe zbiory tucholanina – Zenona Wędzickiego. Warto także uświadomić wszystkim, że wspaniała galeria starych zdjęć Tucholi dostępna jest w annałach Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC).

Dzięki takim dokumentom wiemy, że dawniej rocznice tak ważne, jak nadchodząca odbywały się na terenie obecnej starówki, na wysokości obecnego sklepu obuwniczego ( dawniej Domu książki). Stare fotografie dokumentują i inne ważne zdarzenia, nawet tak niebywale jak te…

10174824_1077379355626230_8290661356555491350_n

Poświęcenie szybowca „Tucholanin” (11 listopada 1933 r.)

12359907_1076970049000494_6036356450338463724_n

Szybowiec został przekazany przedstawicielom Wojska Polskiego. Uroczystościom towarzyszyli mieszkańcy miasta w tym licznie zgromadzone stowarzyszenia.

SM0_1-N-2468-2

Słynny samolot zaprojektowany  został przez inżynierów: Czerwieńskiego i  Jaworskiego, a wykonany przez seminarzystów Augustyńskiego, Koniarskiego, Matuszewskiego i Żmicha. Wszyscy oni byli członkami koła Ligi Obrony Powietrznej Polski. Nad całością projektu czuwał prof. Sylwester Smoliński.

SM0_1-P-3035

Może warto przywrócić przeszłość i kolejne uroczystości rocznicowe przygotować w starym, historycznym  miejscu, gdzie centrum stanowić będzie masz i biało – czerwona? Maszty już stoją, a i przedstawiony fakt z przeszłości, uwspółcześniony dla potrzeb promocji miasta w czasie trwania tzw. Dni Borów Tucholskich – byłby wspaniałą atrakcją turystyczną z szybowcami w tle. TOKiS pisał o tym tutaj.

___________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook