13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

A teraz…, lekarze rezydenci, weźcie się wreszcie do pracy!

3 min read

Nikt nie informuje nas ilu pacjentów ucierpiało w wyniku protestu młodzieńców zwanych lekarzami rezydentami. Nikt też nie informuje ile osób zmarło w wyniku ociężałości umysłowej ministerstwa zdrowia. Teraz nadszedł czas chwalenie się zgniłym kompromisem, ku radości lewej strony lekarskiej braci. Przysięga Hipokratesa w tej sprawie  zmieniła się w przysięgę hipokryta.

To wszystko jednak nie przeszkadza temu, aby na forum wojewódzkim pochwalić się tym, co niepojęte dla przeciętnego Kowalskiego, lub obecnie w dobie multi – kulti – Browna lub Smitha.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z lekarzami rezydentami. Po serii konsultacji i spotkań udało się osiągnąć kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem lekarskim. O szczegółach mówili na konferencji prasowej w kujawsko-pomorskim oddziale NFZ wicewojewoda Józef Ramlau i dyrektor oddziału Elżbieta Kasprowicz.

Chciałem wyrazić ogromne zadowolenie, że wczoraj doszło do podpisania porozumienia. Jeżeli państwo się czytając tekst tego dokumentu to on jest pewnego rodzaju ścieżką dochodzenia do wynegocjowanego stanu. Bardzo się cieszę bo tylko dzięki stale poprawiającej się sytuacji ekonomicznej naszego kraju i wzrostu gospodarczego, daje to szanse na zaspokojenie, bo na realizację tego jakże istotnego celu potrzebne są pieniądze– podkreślał wicewojewoda Józef Ramlau.

Dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ przypomniała, że na dzień 8 lutego w województwie kujawsko-pomorskim wypowiedzianych było 117 klauzul opt-out.

Przy czym nie obserwowaliśmy, żeby to w znaczny sposób rzutowało na organizację dostępu do świadczeń. Najwięcej, bo aż 65 wypowiedzeń było w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy– mówiła na konferencji prasowej w Bydgoszczy Elżbieta Kasprowicz.

Strategia nowego Ministra Zdrowia opiera się na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności, które Łukasz Szumowski szczegółowo tłumaczył w licznych wywiadach prasowych oraz na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Pakiet rozwiązań przedstawionych lekarzom rezydentom z jednej strony wpisywał się w przedstawioną strategię, a z drugiej strony odpowiadał na konkretne zgłoszone problemy związane m.in. z kwestiami warunków płacy i pracy lekarzy rezydentów czy reformą systemu kształcenia.

Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia – podkreślił Łukasz Szumowski.

Najważniejszymi elementami porozumienia są zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6% PKB już w 2024 r. To zobowiązanie jest wyrazem priorytetowego znaczenia poprawy systemu ochrony zdrowia dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Porozumienie dotyczy też:

  • zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu,
  • wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat,
  • odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzenia sekretarek medycznych.

 

Minister Szumowski podkreśla, że zależy mu na rozwiązaniu problemów, które narosły przez lata, dlatego ważnym elementem pakietu są też działania mające na celu przeciwdziałanie problemowi braku pielęgniarek i lekarzy. Z tych względów ministrowi bardzo zależy na poprawie atrakcyjności warunków pracy, reformie kształcenia zawodowego oraz zwiększeniu liczby miejsc na studiach i szkoleniu specjalizacyjnym.

Minister w ciągu pierwszych trzech tygodni pracy w Ministerstwie Zdrowia spotkał się z wieloma przedstawicielami samorządów i związków zawodowych m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych czy diagnostów laboratoryjnych. Te spotkania są wyrazem priorytetowego znaczenia dialogu ze środowiskami medycznymi dla nowego ministra i będą kontynuowane.

Treść porozumienia

Główne założenia porozumienia


(red.)

Źródło: bydgoszcz.uw.gov.pl

Fot.TOKiS-PRES

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook