4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Aby pamięć nie zaginęła. Wystawa prac Zofii i Teofila Kuźmowiczów

2 min read

Wczoraj (13.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Tucholi odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy – dokumentu „Opowieść o malarstwie i rzeźbie”. Spotkanie było poświęcone pracom Zofii i Teofila Kuźmowiczów, artystów związanych z regionem.

Wystawa została zorganizowana przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w ramach projektu „Fragmenty większej całości” dofinansowanego ze środków gminy Tuchola.

wystawa-11

Inicjatorką przygotowania ekspozycji była Maria Ollick, prezes BTK w Tucholi.

„Maria Ollick ma taki niezwykły dar wynajdywania osób, które trzeba koniecznie ocalić od zapomnienia. W naszym regionie, w naszej małej ojczyźnie takich osób mamy dużo. My, jako Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego, jesteśmy tego dowodem, ponieważ nasz patron też jest osobą stąd. Też był bardzo wybitną postacią” – mówiła dyrektor MBP w Tucholi Hanna Szramka. Dodała również, iż Maria Ollick to nie tylko prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, ale również osoba, która w najbliższy piątek (16.12) podczas sesji Rady Miejskiej otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tuchola.

O kulisach powstania wystawy opowiadała również jej pomysłodawczyni. Podkreśliła, że trzeba robić wszystko, aby nie zaginęła pamięć o osobach, które są ważne dla naszego regionu i nie tylko.

„Kiedyś, kiedy robiłam porządki w dokumentach Borowiackiego Towarzystwa Kultury, znalazłam szarą, związaną teczkę. Otworzyłam ją i stwierdziłam, że trzeba to wszystko pokazać. Były tam dokumenty związane z Zofią i Teofilem Kuźmowiczami. Niektóre dokumenty były pisane jego ręką” – podkreśliła Maria Ollick.

Wernisaż składał się z dwóch części – przedstawienia dorobku artystów za pomocą prezentacji multimedialnej oraz oglądania dzieł i pamiątkowych zdjęć, listów czy korespondencji Zofii i Teofila Kuźmowiczów.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Licznie zebrani goście z uwagą przysłuchiwali się wypowiedziom Marii Ollick, która opowiadała o bogatej artystycznej sferze życia rodziny Kuźmowiczów.

Wystawę można oglądać w tucholskiej bibliotece do połowy stycznia 2017 r.

__________________

UMiG Tuchola

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook