19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

ALARMUJĄCY STAN WODY W UJĘCIU W WIELKIM MĘDROMIERZU !

2 min read

Niepokojący jest stan wody w studni w Wielkim Mędromierzu. Problem z wodą ma dzisiaj spora część samorządów. Przyczyn jest wiele .Ogólny deficyt wody na świecie, niski stan wód podziemnych, wieloletnia powtarzająca się susza, postęp techniczny i technologiczny . Ujęcie wody w Wielkim Mędromierzu zaopatruje mieszkańców gminy w miejscowościach: Wielki Mędromierz, Łyskowo, Przyrowa, Gostycyn Wybudowanie i Piła. Pozostałe miejscowości: Gostycyn, Pruszcz, Bagienica, Mała Klonia, Wielka Klonia, Kamienica zaopatrywane są z ujęcia w Pruszczu.

Nie da się jasno określić, kiedy studnia w Wielkim Mędromierzu  przestanie spełniać swoje zadanie, ale po ostatnich pomiarach w dniu 9 lipca  br. stwierdziliśmy, że filtr w studni zaczął się odsłaniać, a zatem jest to symptom do wyłączenia z eksploatacji. Podziemne źródła mają tendencję odnawiania, zatem potrzeba wielu lat, nawet 20 , by tak się stało. Gmina musi poszukać środków finansowych i podjąć działania zmierzające do budowy nowej studni.

Sam  czas wiercenia studni jest procesem czasochłonnym i kosztownym, bo wartość inwestycji sięga rzędu setek tysięcy złotych.

W ostatnich latach zwiększył się pobór wody  i to nie do celów spożywczych, a gospodarczych-powstają  nowe budynki mieszkalne, więcej podlewamy ogrodów, upraw, trawników, napełniamy baseny, myjemy samochody itp.

W Wielkim Mędromierzu, od maja  do czerwca pobór wody uzdatnionej zwiększył się o 40%. Podobna sytuacja dotyczy studni w Pruszczu i Pile.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by oszczędzali wodę i wykorzystywali ją tylko do celów konicznego funkcjonowania. 

Nasz  samorząd czeka konieczna inwestycja, polegająca na budowie odrębnego ujęcia. Pracę rozpoczęli geolodzy, którzy szukają odpowiedniego terenu do zagospodarowania pod tę inwestycję. Brak jest środków własnych na realizację inwestycji, wobec czego konieczne jest pozyskanie wsparcia ze źródeł zewnętrznych, co w obecnym czasie jest bardzo trudne.


gostycyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook