22 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Strzyżowski Chór Kameralny pod dyr. Grzegorza Oliwy już dzisiaj wystąpią w Tucholi!

6 min read

I to z wyjątkowym repertuarem. Pieśni sakralne z muzyką Włodzimierza Korcza zabrzmią w wyjątkowy sposób w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi już 14.07. 2013 w ramach DNI BORÓW TUCHOLSKICH. Gościć będziemy wielu wyjątkowych wykonawców. Zaśpiewają tylko dla nas Alicja Majewska i wspaniały chór, prócz tego akompaniować będzie sam mistrz – Włodzimierz Korcz.

Dla młodszych czytelników garść informacji, wszak nastąpiła już zmiana pokoleń, gustów, mentalności i dla sporego grona naszych czytelników niektóre z nazwisk brzmią (o z grozo!) obco?

Alicja Majewska.

Piosenkarka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała równie% Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985 . Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli“, „Odkryjemy miłość nieznaną“, „Być kobietą“, „To nie sztuka wybudować nowy dom“. Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne), udział w oratoriach W. Korcza i E. Brylla. Współpracuje na stałe z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.

Włodzimierz Korcz

Jest absolwentem łódzkiej PWSM, był uczniem Zbigniewa Szymonowicza. W latach 1968-1970 był redaktorem muzycznym Polskiego Radia w Łodzi. W latach 1974-1977 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru na Targówku (obecnie Rampa).Komponuje muzykę teatralną i filmową, bierze udział w koncertach radiowych i telewizyjnych. Był szefem muzycznym cyklicznych widowisk telewizyjnych, m.in. reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych czy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Otrzymał nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Rostocku, Witebsku i Bratysławie.

Współpracował z kabaretami: Pod Egidą , TEY, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym Polskim Zoo, Kraj się śmieje i innymi. Pisał piosenki i musicale dziecięce dla harcerskiego zespołu Gawęda (z tekstami Wandy Chotomskiej). Współpracował również z zespołem solistów operowych – Filharmonia Traugutta (spektakle – Sadźmy róże – pieśni powstania listopadowego, Pieśni Powstania Warszawskiego).

Skomponował pieśni do słów Karola Wojtyły oraz hymn O potężny Jezu Chryste (wyk. Alicja Majewska), a także Pieśń Papieską – Zostań z nami (słowa Wojciech Kejne, wykonanie Dorota Osińska).

Jest twórcą koncertu kolędowego (płyta Kolędy w Teatrze Stu – Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha), granego nieprzerwanie od kilkunastu lat, obecnie z udziałem Zbigniewa Wodeckiego.

Podróżuje po wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii, najczęściej z Alicją Majewską.

Po wykonaniu oratorium „Woła Nas Pan” w Rzeszowie w maju 2005 r. Włodzimierz Korcz współpracuje ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Chór towarzyszy kompozytorowi oraz (głównie) Alicji Majewskiej podczas koncertów („Idzie kolęda, Polska kolęda”, „Majewska – Korcz Okrągłe 31 Lat”).

 

Grzegorz Oliwa

Jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru  Kameralnego. Urodził się 27 maja 1970 roku w Rzeszowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie, rozpoczął studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył w 1997 r. W wyniku przeprowadzonego przewodu artystycznego w Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał w dniu 28 stycznia 2002 roku kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej, w zakresie dyscypliny artystycznej  prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. W wyniku przeprowadzonego przewodu habilitacyjnego w Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskał w dniu 20 czerwca 2008 r. tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury.

Od 2001 roku jest członkiem zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, od 2002 dyrektorem artystycznym, a od 2005 roku pełni funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Pełniąc funkcję prezesa PZCHiO o/Rzeszów inicjuje działania mające na celu rozwój zespołów chóralnych i orkiestrowych w regionie rzeszowskim. Do podejmowanych przez Związek inicjatyw artystycznych należy zaliczyć: Miedzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, „Wieczory Bernardyńskie”, koncerty „Alleluja” oraz „ Magnificat”, eliminacje regionalne do Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych A’Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy oraz przeglądy zespołów orkiestrowych. Prowadził również wielokrotnie seminaria i wykłady dla dyrygentów oraz uczestniczył w pracach jury różno

rakich festiwali chóralnych.

W latach 1999-2006 pełnił funkcję wiceprezesa Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Od 2001 roku jest członkiem Strzyżowskiego Towarzystwa Muzycznego.

W 2003 roku został wpisany na listę ekspertów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2006 roku jest regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.

Od 2007 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Musicus” Kameraliści Rzeszowscy.

 

Strzyżowski Chór Kameralny

Powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Tworzy go około 30 osób pracujących, studiujących i uczących się, związanych z działalnością kulturalną miasta. W repertuarze chóru znajdują się utwory muzyki sakralnej od renesansu do współczesności, negro spirituals, kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne. Niemal od początku istnienie chór współpracuje z różnymi zespołami instrumentalnymi wykonując wokalno-instrumentalne dzieła m. in. takich kompozytorów jak: J. S. Bach, A Vivaldi, W. A. Mozart, G. G. Gorczycki, J. Haydn.

Chór bierze udział w koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, m. in: „Wieczory Bernardyńskie”, „Alleluja”, „Magnificat” oraz w cyklu 6N1A0797.JPG koncertów pn. „Noworoczne Impresje Muzyczne” organizowanym przez Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie. U podstaw licznych sukcesów chóru leży przede wszystkim fascynacja śpiewem. Liczne koncerty, nagrody na festiwalach i konkursach chóralnych w kraju, tournees zagraniczne – to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu jaki stał się udziałem zespołu.

Istotą owego sukcesu jest w głównej mierze radość płynąca ze śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Klimat wspólnych spotkań, systematyczne rozwijanie umiejętności wokalnych oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół chóralny o wysokim poziomie artystycznym. Pewnym zwieńczeniem pracy chóru było nagranie w 2002 roku płyty CD z polskimi kolędami w opracowaniu Jana Maklakiewicza. Od maja 2005 r., kiedy to wykonane zostało w Rzeszowie Oratorium „Woła nas Pan” do słów Ernesta Brylla, rozpoczęła się współpraca chóru z p. Włodzimierzem Korczem (kompozytorem oratorium) oraz p. Alicją Majewską.

Od tamtego momentu doszło jeszcze do kilku wspólnych, interesujących przedsięwzięć artystycznych, do których należy zaliczyć: nagranie dwóch utworów na płytę „To miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Karola Wojtyły, nagranie płyty „Idzie kolęda, polska kolęda” z udziałem A. Majewskiej, w opracowaniu W. Korcza (2006), udział w nagraniu płyty „Majewska&Korcz live” (2006), udział w programach telewizyjnych „Między niebem a ziemią”, „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”, wykonanie oratorium „A kto się odda w radość”.(sł. E Bryll, muz. W. Korcz). Wspólne koncerty odbywały się m. in. w Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej, Teatrze „Roma”, Teatrze „Na Woli”, studiu im. A. Osieckiej, „Fabryce Trzciny”, katedrze warszawsko-praskiej i wielu innych.

Podczas koncertu uslyszmy utwor…

 • Wniebowzięty Pean (W. Korcz / M. Partyk)
 • Dotknął nas (W. Korcz / E. Bryl)
 • Hymn o św. Jadwidze Królowej (W. Korcz / tekst trad.)
 • Modlitwa św. Brygidy (W. Korcz / tekst trad.)
 • Kamień (W. Korcz / E. Bryl)
 • Jeśli miłość największa w prostocie (W. Korcz / K. Wojtyła)
 • Każdy z nas się narodził (W. Korcz / E. Bryl)
 • Płaczące kobiety (W. Korcz / M. Partyk)
 • Cyrenejczyk (W. Korcz / M. Partyk) – tego utworu nie będzie
 • Hymn – o potężny Królu Chryste (W. Korcz / tekst trad.)
 • Często stamtąd długo na mnie patrzy (W. Korcz / K. Wojtyła)

Wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy, tak profesjonalnej, gigantycznej dawki emocji i przeżyć prędko nie doświadczymy. Upłynąć będzie musiał kolejny rok.

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook