28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Anioł dla Zenona Korytowskiego

2 min read

Pamiątkową rzeźbę Powiatowego Anioła z dedykacją od Rady i Zarządu Powiatu Tucholskiego wręczyła Przewodnicząca Rady Małgorzata Oller wspólnie ze Starostą Tucholskim Michałem Mrozem, podczas piątkowej sesji RP. Do symbolicznego podziękowania, które wyrażało zarówno podziw dla prac artysty, jak i wdzięczność wielu pokoleń jego wychowanków i naśladowców, dołączyli wszyscy obecni na posiedzeniu – zarówno powiatowi radni, jak i zgromadzeni goście.

Zenon Korytowski urodził się 3 stycznia 1935r. w Sompolnie (powiat koniński). Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, grafikę w metalu w pracowni prof. Władysława Wejmana, malarstwo architektoniczne w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1962 r. Po studiach zamieszkał w Tucholi, gdzie podjął pracę w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Technikum Leśnym. Aktywnie działa w Borowiackim Towarzystwie Kultury i Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest członkiem Społecznej Rady ds. Funkcjonowania i Rozwoju Muzeum Borów Tucholskich. Uprawia malarstwo techniką olejną, akwarele, rysunek i małe formy graficzne. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Za twórczość plastyczną, pracę pedagogiczną i działalność społeczną otrzymał wiele nagród, medali i odznaczeń.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, w Ratuszu w Olching, w Ratuszu w Feurs (Francja), Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, BWA w Bydgoszczy, KPTK w Bydgoszczy, prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. Jego prace podziwiać można także w Starostwie Powiatowym w Tucholi, na honorowym miejscu w gabinecie Starosty Tucholskiego.


tucholski.pl

korekta TP

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook