0 4 min 1 rok

Filmowcy i miłośnicy dziesiątej muzy spotykają się w Toruniu na jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Gala otwarcia w sobotę 12 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbierze wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski. Oficjalna strona festiwalu

– Camerimage to festiwal, którego serce bije w Toruniu. Jestem przekonany, że tegoroczny, jubileuszowy, zapewni wiele niesamowitych przeżyć w wyjątkowej atmosferze – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowska nagroda dla Jerzego Skolimowskiego zostanie wręczona tuż przed projekcją filmu „IO”, polskiego kandydata do Oscara, który zostanie zaprezentowany podczas pokazu specjalnego.

Najnowszy projekt reżyserski Sama Mendesa „Imperium światła” będzie filmem otwarcia tegorocznej edycji festiwalu. Główne role zagrali Olivia Colman i Michael Ward. To opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina. Akcja rozgrywa się w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80. XX wieku. Po projekcji odbędzie się spotkanie z brytyjskim reżyserem.

Na uczestników festiwalu czekać będą wspaniałe filmy fabularne, dyskusje na temat przyszłości sztuki filmowej, prezentacje, warsztaty i przeglądy. To okazja do spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii. Nie zabraknie konkursów debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych i wideoklipów. W programie również organizowany przez Urząd Marszałkowski i Fundację Tumult 13. edycję konkursu na spot reklamowy promujący fundusze europejskie.

Program festiwalu.

Festiwalowi towarzyszy wystawa, którą można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej ,,Znaki Czasu”. „Tumult w malarstwie lat 1979–1985 / Made in Cologne. Mülheimer Freiheit” to pierwsza w Polsce prezentacja dzieł grupy niemieckich malarzy neoekspresjonistów działających w Kolonii w pierwszej połowie lat 80. Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Energa Camerimage. Będziemy mogli ją podziwiać od 13 listopada aż do połowy kwietnia przyszłego roku. Więcej informacji na temat wystawy na stronie CSW, które jest instytucją kultury współprowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

W festiwalu weźmie udział Ryszard Horowitz, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski fotografik. Od 13 listopada w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim i w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oglądać będzie można  wystawę „Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022”.

Wśród gości tegorocznego Energa Camerimage są między innymi nagrodzony Oscarem brytyjski reżyser Sam Mendes, scenarzysta i reżyser z Australii Baz Luhrmann i znakomity polski reżyser Jerzy Skolimowski.

W poprzednich edycjach gośćmi festiwalu byli między innymi Quentin Tarantino, David Lynch, Edward Norton i Danny DeVito.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020, patronem głównym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl