0 5 min 3 miesiące

Położone na wschodzie Szkocji hrabstwo Fife od dziś jest oficjalnym partnerem województwa kujawsko-pomorskiego. Otrzymaliśmy zgodę ministerstwa na zawarcie porozumienia z regionem, w którym od 1940 roku polscy żołnierze przygotowywali się do powrotu na fronty II wojny światowej. Dziś (28 sierpnia) marszałek Piotr Całbecki i Altany Craik, reprezentujący szkockie hrabstwo Fife radny i rzecznik ds. finansów, gospodarki i planowania strategicznego złożyli podpisy pod porozumieniem o współpracy regionalnej.

– Współpraca ma swoje podwaliny, te podwaliny tkwią w historii. Musimy być również wychyleni w stronę przyszłości, Bardzo się cieszę, ze sejmik województwa kujawsko-pomorskiego na poprzedniej sesji dał zielone światło do podpisania tej umowy. Dzisiaj jest czas na słowa i podpisy, od jutra oczekujemy konkretnych działań. Myślę, że już niedługo będziemy informować o wspólnie realizowanych projektach – mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

– Początki współpracy z hrabstwem Fife sięgają 2015 roku, kiedy pochodzący z naszego regionu Maciej Dokurno nawiązał z nami kontakt. Ta współpraca narodziła się w sposób naturalny, począwszy od wymiany młodzieżowej, wymiany gospodarczej, po pierwsze wizyty oficjalne w 2016 roku. Dziś myślimy o przyszłości. Szkocja odgrywa ważną rolę polityczną. Jest przyjaznym nam miejscem. To zupełnie naturalne, że podpisujemy tą umowę, która jest zwieńczeniem naszej ośmioletniej intensywnej współpracy –  o współpracy z Fife mówił marszałek Piotr Całbecki.

–  Myślę, że dzień w którym podpisujemy umowę, jest dniem słów, natomiast czynności i działania będą kolejnym etapem w przyszłości. Przyjemnością jest dla nas budowanie tej przyjaźni – podsumował Altany Craik.

Hrabstwo Fife we wschodniej Szkocji znane jest jako siedziba jednej najstarszych brytyjskich uczelni, Uniwersytetu St Andrews, oraz miejsce, gdzie w latach 1940-1947 przygotowywali się do powrotu na fronty II wojny światowej żołnierze I Korpusu Polskiego, wśród których byli m.in. Cichociemni – elitarna grupa spadochroniarzy, którzy m.in. organizowali ruch oporu w okupowanej Polsce. Nasza współpraca z Fife obejmuje  m.in. promocję kulturalną i wymianę młodzieżową oraz projekty upamiętniające naszą wspólną historię. Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy Fife zebrali dary dla Ukraińców, które w zorganizowanym przez nas konwoju humanitarnym zostały wysłane za wschodnią granicę.

Podpisane dziś porozumienie stanowi, że w ramach posiadanych kompetencji strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie gospodarki (m.in. wspierać kontakty między przedsiębiorstwami), kultury, nauki i edukacji oraz sportu i turystyki. Stronę szkocką reprezentowali także Gordon Mole dyrektor departamentu ds. gospodarki i polityki zatrudnienia oraz Maciej Dokurno kierownik w wydziale ds. przedsiębiorczości i polityki zatrudnienia.


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP