0 3 min 2 miesiące

Justyna Wamke, podróżniczka z Wymysłowa dołączyła do zespołu, którego celem jest zdobycie szczytu ISLAND PEAK, jednego z  łatwiejszych i najbezpieczniejszych sześciotysięczników Doliny Khumbu. Nie dajmy się jednak zwieść, to „trudna” góra i aby ją zdobyć, potrzeba kondycji, odporności i umiejętności.

Island Peak to przepiękny szczyt w Himalajach we wschodnim Nepalu o wysokości 6189 m. Został nazwany „Island Peak” („Szczyt wyspy”) przez grupę Erica Shiptona w 1951, gdyż oglądany z Dingboche wygląda jak samotna wyspa pośród morza lodu. W 1983 zmieniono jego nazwę na Imja Tse, lecz nadal często jest nazywany Island Peak. Po raz pierwszy Imja Tse zdobyty został w 1953 roku przez jeden z brytyjskich zespołów, przed wyprawą na Mount Everest.

Podróż Justyny rozpoczęła się od mozolnych przygotowań, odwiedziliśmy ją z kamerami pół roku temu, kiedy ostro ćwiczyła i gromadziła sprzęt.

Doszliśmy wtedy do wniosku, że wyprawa może być  nie tylko spełnieniem marzeń Justyny, może stać się także świetną promocją naszego powiatu. Zainteresowaliśmy wyprawą Starostwo Powiatowe w Tucholi. Na szczycie ISLAND PEAK zawiśnie proporczyk naszego powiatu.

Aż wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila. W minioną niedzielę 15 października, tuż po wzięciu udziału w wyborach, Justyna wyruszyła w drogę do Warszawy. Cel, lotnisko „Okęcie”. Wylot do Katmandu nastąpił o 21:25. Po zmianie czasu nasza bohaterka dotarła o 15:00. Z Katmandu, kolejnym lotem, tym razem lokalnym, Justyna wyruszyła do Lukli.

Według nieoficjalnych informacji, wyprawa potrwa około dwóch tygodni. W trakcie wspinaczki zaplanowano siedem stacji, by ostatecznie zaatakować szczyt. Oczywiście wszystko zacznie się od aklimatyzacji. Wyprawa pod względem bezpieczeństwa została bardzo starannie przygotowana, nasza bohaterka mówi o tym  w materiale zamieszczonym wyżej: Z MIŁOŚCI DO WYSOKOŚCI – WYWIAD Z JUSTYNĄ WAMKE.

Czekamy na kolejne newsy.


(red.)