0 2 min 1 miesiąc

Narodowe Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień, który dumnie celebrujemy. W całym regionie odbędą się uroczystości patriotyczne, koncerty i warsztaty. W naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny.

– Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie. Niech listopadowe biesiadowanie upłynie państwu w ciepłej i radosnej atmosferze – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Na wojewódzkie uroczystości zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny w toruńskim kościele garnizonowym poprzedzi złożenie kwiatów pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na cmentarzu komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na najmłodszych czekają warsztaty „Uskrzydleni” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka, a podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim można będzie zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej.

W Bydgoszczy niepodległościowe obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Po przemarszu pod pomnik Wolności złożone zostaną wieńce. Obchodom towarzyszy otwarcie wystawy przed Urzędem Wojewódzkim „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.


(red.)

Materiały partnera.