0 4 min 3 lata

Pan Robert Piątkowski nadesłał do nas ciekawy list w którym informuje o tym, że ma dla nas ciekawostkę.

Ta pochodzi z nadleśnictwa Woziwoda, a jest nią bezpośredni przekaz telewizyjny z dźwiękiem (!) wprost z gniazda orła bielika, a wszystko w naszych borach. Co ciekawe to jedna z trzech transmisji, które odbywają się obecnie w Europie. 
.
Bezpośredni przekaz opisany jest w taki sposób:
.
Przekaz online z gniazda bielika Haliaeetus albicilla w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Gniazdo i stary las w promieniu do 200m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.
.
Ponieważ bieliki są niezwykle ostrożne, dopiero po wielu latach udało się po raz trzeci uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej miało to miejsce jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012r) i Nadleśnictwie Dobrocin (2013r).
.
W Nadleśnictwie Woziwoda kamera została umieszona przy gnieździe orłów w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od trzech lat. W 2020 r. opuściły je dwa młode. Wcześniej orły gniazdowały od końca lat 90-tych XX w. w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO. To orle stanowisko istnieje więc co najmniej 25 lat!
.
Obecnie około 5 tygodniowym pisklęciem z ciemno-brązowymi chorągiewkami piór troskliwie zajmuje się samica i czasami także samiec. Niebawem jednak ptaki dorosłe zaczną je zostawiać same, ponieważ potrafi już obronić się przed drapieżnikami. Młody zacznie wykonywać pierwsze loty poza gniazdo w wieku około 9-10 tygodni, jednak przy gnieździe może pojawiać się nawet do końca października.
.
Transmisja dostępna jest tutaj, niestety w tej chwili są problemy, które utrzymają się do poniedziałku, przyczyn upatrujemy w usłudze internetowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby obejrzeć jedno z nagrań, zwłaszcza, że znalazła się już spora grupa internautów, którzy z przekazu TV z Woziwody tworzą zupełnie zgrabne filmy.
.

Przedstawiamy rodzinę bielików z Borów Tucholskich z Nadleśnictwa Woziwoda. Samiec jest nieznacznie mniejszy, smuklejszy i ma cieńszy dziób. Zdecydowanie rzadziej pojawia się przy gnieździe.

 


(red.)