0 2 min 2 lata

No, nie do końca, w Bysławiu jest on od zawsze, ale dopiero teraz doczekał się swojego monumentu.

– To był spontan. Trzy lata temu spotkałem się z panem profesorem Pastuszewskim. Poinformował mnie, że przez miejscowość Bysław przebiega 18. południk. Praktycznie, jak to na wiosce, zryw był momentalny – mówi Wojciech Słupiński, sołtys Bysławia,

Po akceptacji lokalnych samorządowców, monument  stanął przy ul. Głównej w Bysławiu,  wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 240. Znajduje się w miejscu, gdzie zaparkować auto jest niezwykle trudno. 18 południk przecina wiele miejsc na globusie, wśród nich znajdują się wielkie miasta, a teraz dołączył maleńki Bysław, wcześniej Cekcyn.

Wskazywaniem miejsc, w których przebiega ów charakterystyczny punkt organizuje Bractwo 18. Południka.

Jest to budowanie świadomości, można powiedzieć, kosmicznej, bo 18. południk związany jest z ruchem ziemi wokół słońca i wszyscy mieszkańcy, którzy są na tym samym południku, o tej samej porze otrzymują od słońca pierwszy promień słoneczny, bo 18. południk wyznacza czas – zaznacza prezes Bractwa 18. Południka dr Stefan Pastuszewski.

Od ponad dekady z inicjatywy bractwa południk 18. wyznaczono już m. in. w Bydgoszczy, Cekcynku i w Szerokim Kamieniu, a także w Bysławiu.

– dodaje.


(red.)