29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Artystyczne kontakty Tuchola – Olching ciągle żywe

2 min read

W dniach od 16 do 20 września 2015 r. w partnerskim mieście Olching ( Bawaria) przebywała delegacja tucholskich artystów.

Okazją do przyjacielskiej wizyty  była wystawa  poplenerowa, na której mieszkańcyDSCF2019.JPG bawarskiego miasta mogli zobaczyć pokłosie artystyczne pleneru, który odbył się w Bielskiej  Strudze w sierpniu 2015 r., a  którego organizatorem był Burmistrz Tucholi. Wcześniej  prace artystów z Olching i Tucholi eksponowane były w Tucholskim Ośrodku Kultury ( październik 2014). Mimo iż przyjacielskie kontakty trwają już 23 lata, ciągle mają się dobrze, owocując nie tylko wieloma wspólnymi spotkaniami ale też  nowymi doświadczeniami i zjawiskami w malarstwie obu grup.

Podczas wernisażu i trwającej ekspozycji wystawę  odwiedziło wielu mieszkańców Olching i okolicy. Odwiedzinom towarzyszyły rozmowy o pracy artystów i sztuce w ogóle. Swoje prace pokazali: Klaus Bender, Anna Caspari, Inge Ferber, Gerd Gruber, Helena Kaczanowska, Sabine Kinder, Zenon Korytowski, Waltraud Kosak-Gonzales, Klaus Kuhnlein, Małgorzata Obuchowska, Mariusz Reszczyński,  Paul Riess, Marian Thiede i Margot Vogl. Jak zawsze pod opieką gospodarzy spotkania – członków Towarzystwa Kultury w Olching i Towarzystwa Przyjaźni Niemiecko – Polskiej tucholskich plastyków czekało wiele atrakcji – wycieczki do zamków, pałaców, klasztorów i muzeów.

Szczególnie wycieczka  do położonego 15 km na północ od Monachium kompleksu pałacowego – rezydencji elektorów bawarskich w Schleissheim obfitowała wieloma emocjami. To Idealne miejsce na kilkugodzinny wypad, by odpocząć od codzienności w niezwykłym otoczeniu łączącym przyrodę z wybitną barokową architekturą niemiecką. Schleissheim to ogromne założenie architektoniczne z XVII i XVIII w., składające się z zamku zw.  Starym Pałacem (Schloss Schleissheim), Nowego Pałacu (Neue Schloss Schleissheim) oraz zameczku (Schloss Lustheim) i znajdującego się między nimi ogromnego zespołu parkowego.

Plastykom z Tucholi towarzyszyły Maria Korytowska jako tłumacz oraz Maria Ollick – prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.

_______________________

Mat. nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook