14 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Babciu nie daj się oszukać!

3 min read
Statystyki kujawsko-pomorskiej Policji wskazują na to, że coraz częściej dochodzi do przestępstw wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Oszuści czyhający na życiowe oszczędności seniorów z reguły działają wykorzystując metodę „na wnuczka”. Niektórzy z nich są naprawdę skuteczni. Niedawno jedna z mieszkanek Bydgoszczy straciła w wyniku działania oszustów aż 40 tysięcy złotych.

W związku z powyższym nasililiśmy działania mające na celu skuteczne ściganie oszustów. Ponadto włączyliśmy się w realizację działań zapobiegających tego typu przestępstwom. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin.

Kierując się tym przeświadczeniem, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Świeciu przygotowała film prezentujący rady dla osób starszych. Zachęcamy Państwa, aby pokazać ten film swoim bliskim, krewnym, znajomym – osobom starszym i samotnym, narażonym na działania oszustów i przy okazji porozmawiali w jaki sposób uchronić się przed działaniem oszustów.

Apelujemy do wszystkich Państwa, aby pomogli nam uchronić osoby starsze i samotne przed utratą swoich oszczędności!!!

Mamy nadzieję, że dzięki Państwa pomocy uda nam się powstrzymać falę oszustw i innych przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych i samotnych.

A oto kilka porad jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

 

Daj sobie czas do namysłu.Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się za Waszego wnuczka czy inną bliską osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.
Skorzystaj z pomocy osób bliskich.Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą Państwo narażeni na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.
Powiadom Policję.

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie o tym Policję.Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.
Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Wam rozwiązać tą sytuację. Nie poniosą Państwo żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Was chronić, nie bójcie się zwracać do nas o pomoc. Znane są przypadki kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

 

Inne porady dla starszych osób

 

Nie wpuszczajcie do domu nieznanych Wam osób. Poproście rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.
Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkają państwo na wsi takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bójcie się legitymować przychodzących do Was osób przed wpuszczeniem do domu.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzajcie swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Wam, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie Policję.
Najlepszym miejscem przecho-

wywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymajcie dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki nie uchronią Waszych pieniędzy przed złodziejem.

 

Nie przechowujcie pieniędzy w ten sposób!

 

  
 

 

Kujawsko-pomorscy policjanci przygotowali ulotki, materiały edukacyjne, które będą wykorzystywane w działaniach mających zapobieganie tego typu oszustwom i rozpowszechniane wśród seniorów.

W Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy uruchomiony został specjalny numer telefonu

880 931 463
dla mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, pod który można przez całą dobę zgłaszać przypadki oszustw na szkodę osób starszych.
asp. szt. Marek Kolinski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook