4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bella Skyway 2015 – Toruń (relacja)

3 min read

Niezwykłe iluminacje świetlne w centrum Torunia, przyciągnęły mnóstwo mieszkańców nie tylko Torunia. Świetny pomysł w cieniu historycznej starówki, to trzeba było obejrzeć. TOKiS – PRESS odwiedził Toruń w ubiegły czwartek podczas trwającego Bella Skyway Festival.

Największe wydarzenie kulturalne w Toruniu nadeszło błyskawicznie wielkimi krokami,  Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła ten niezwykły festiwal światła certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2014. W ubiegłym roku festiwal przyciągnął rekordową liczbę ponad 300 tysięcy widzów. Kolejna, siódma odsłona trwała, aż sześć dni!

TOKiS ukazuje na fotografiach:

„Water Concept Opera” to spektakularna instalacja, której nie można przegapić. Stumetrowa, stworzona z 7000 dysz kurtyna wodna, strumienie wody 25 metrów nad ziemią, 10 000 litrów wody wystrzelonej w powietrze — ta jedyna w Europie, niepowtarzalna iluminacja, której partnerem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich, w okolicach przystani AZS. Potężna opera wodna stworzona przez Bogumiła Palewicza — jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie.

Duże wrażenie na publiczności zrobił „Bukiet abażurów”. Jest to intrygujące dzieło francuskich artystów światła Tilt, które ujrzyeliśmy na ulicy Szerokiej. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej — konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiego Starego Miasta, nadająca mu nowy, poetycki wymiar, przywołująca poczucie wewnętrznego spokoju i szczęścia.  Partnerem instalacji było Województwo Kujawsko-Pomorskie.

„Chmura”, to kolejna niesamowita, interaktywna instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne’a Garretta, stanowiąca jeden z najbardziej — o ile nie najbardziej — angażujących publiczność punktów programu Bella Skyway Festival 2015. To interaktywne dzieło, którego sponsorem był Bank Millenium, zbudowane zostało z sześciu tysięcy żarówek, które widzowie mogli włączać i wyłączać wedle własnego życzenia.

„Światłoczułe” to z kolei instalacja zbudowana z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka, stworzona w ramach warsztatów dzieci i młodzieży z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz z dwóch toruńskich szkół: z Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28 pod kierownictwem artystów plastyków z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały. Instalację podziwialiśmy w Dolinie Marzeń.

Podczas 7. edycji Bella Skyway Festival, grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki i Joanna Witkowska) poruszyli fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mappingiem 3D „Stratum”. Artyści wprowadzili nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełniła autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza. Sponsorami projekcji byli marka Bella oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

 

Bella Skyway 2015 – Toruń

__________________

(red.)

Fot. Junior (TOKiS – PRESS)

Informacje: http://media.tak.torun.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook