16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Borowiacy świętowali Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim

2 min read

W piątek, 8 maja 2015 roku, w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęły się Dni Ziemi zorganizowane po raz dwunasty przez Miejskie Centrum Kultury. Przez dwa dni mieszkańcy Ostrowca poznawali przyrodę i kulturę  Borów Tucholskich i Kaszub.

Impreza rozpoczęła się w kinoteatrze Etiuda, gdzie odbyły się pokazy filmów przyrodniczych, prelekcja Marii Ollick na temat kultury materialnej i duchowej Borowiaków ilustrowana prezentacją multimedialną oraz nauka podstawowych zwrotów w języku kaszubskim, którą poprowadził Wojciech Myszk, przewodnik z Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Przedpołudniowy blok imprez przeplatany był występami Dziecięco–Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego Kaszebe z Chojnic. Po południu na straganach prezentowana była sztuka ludowa, rękodzieło, produkty regionalne i   publikacje promocyjne,  a zespół Kaszebe swoim koncertem plenerowym przed kinoteatrem zachęcał przechodniów  do zajrzenia do ostrowieckiej  Galerii Fotografii, gdzie wieczorem  odbył się wernisaż dwóch wystaw fotograficznych: W krainie borów i jezior – Park Narodowy Bory Tucholskie, Słowiński Park Narodowy – osobliwości przyrody.

Podczas wernisażu licznie zgromadzona publiczność mogła spróbować tradycyjnego borowiackiego jadła przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bysławia. Drugiego dnia, w godzinach popołudniowych impreza przeniosła się do amfiteatru w Parku Miejskim, gdzie ponownie występował Zespół Kaszebe, a przy stoiskach ze sztuką ludową, rękodziełem i wyrobami regionalnymi były okazje do rozmów z mieszkańcami  Ostrowca  i relacji dla regionalnej telewizji. Pomorski klimat porwał ostrowczanom, którzy przez dwa dni świetnie się bawili poznając przy tym  krajobraz przyrodniczy i kulturowy Pomorza.

Dla całej zaproszonej grupy gospodarze imprezy zorganizowali wycieczkę do Bałtowa, gdzie znajduje się największy w Polsce Park Jurajski. Przy tej okazji turyści zwiedzający park mieli też okazję posłuchać kaszubskich melodii z werwą wykonanych przez zespół. Na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury borowiacką kulturę w Ostrowcu Świętokrzyskim prezentowali: Jadwiga Bartlewska, Robert Baranowski, Maria Bejer, Zygmunt Kędzierski, Zofia Kulczyk, Irena Kreft, Maria Ollick, Barbara Orlikowska, Stefan Pepliński, Jadwiga Pik, Marzena Przytarska, Maciej Przytarski, Halina Sala, Maria Sala i Marianna Weilandt.

__________________

(RED.)

Mat. nadesłane

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook