12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bory Tucholskie – perła północnej Polski

3 min read

Zapraszam z wizytą w przepiękne rejony woj. kujawsko-pomorskiego. W Borach Tucholskich zobaczycie największy w Polsce akwedukt, stanice kajakowe. To region, przyciągający przybyszów nie tylko z Polski.

Tuchola jest ok. 15-tysięcznym miastem powiatowym. Układ urbanistyczny z krzyżującymi się pod kątem prostym ulicami i obszernym rynkiem miasto zawdzięcza Krzyżakom. Najstarsza wzmianka o Tucholi pochodzi z 1287 roku.Mury miejskie wzniesiono w XIV I XV wieku. Miasto otaczało piętnaście baszt. Zamek krzyżacki zajmował większą część powierzchni współczesnego Starego Miasta. Fragmenty murów zamkowych można dostrzec jeszcze na tyłach Urzędu Miasta.
W piwnicach budynku zachowały się gotyckie podziemia. Z dawnych murów miejskich zachowały się tylko fragmenty przyziemne, na których wzniesiono współczesne budynki.
W sercu Borów Tucholskich trafiamy w okolice nadleśnictwa Woziwoda. Jest to miejsce nad Brdą szczególnie znane uczestnikom wypraw kajakowych. Znajduje się tu wiele atrakcjiturystycznych. Jest tutaj zielona szkoła, ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej. Ozdobą tej okolicy jest dąb „Zbyszko” liczący ponad 700 lat. W rejonie znajduje się 75 pomników przyrody: dęby szypułkowe, cisy pospolite, sosny, lipy, buki i wiązy górskie.Na terenie nadleśnictwa Woziwoda rozlewają się leśne bagna. Ciekawostką przyrodniczą są zachowane w naturalnym stanie trzy śródleśne jeziorka.Bory Tucholskie / Fot. Andrzej WiosnaNa skraju Borów / Fot. Andrzej WiosnaKajakowy szlak Brdy jest wielką atrakcją turystyczną powiatu tucholskiego. Przybywają tutaj na spływy setki wodniaków z kraju i zagranicy. Za mostem Tuchola-Czersk wpływa się do rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Brdy”. W nadbrzeżnych lasach można spotkać bielika, rybołowa, czarnego bociana, tracza, żurawia… Rzekę zamieszkują wydry, a w dopływach Brdy mają żeremia bobry.Kilka kilometrów dalej znajduje się niewielka osada Fojutowo. W 1849 roku wybudowano tutaj zaprojektowany przez pruskich inżynierów akwedukt.Akwedukt w Fojutowie. Dołem płynie Czerska Struga... / Fot. Andrzej Wiosna

Akwedukt znajduje się w połowie ponad 30-kilometrowego szlaku kajakowego wiodącego Wielkim i Małym Kanałem Brdy. Woda doprowadzona jest z jeziora Zapora powstałego poprzez spiętrzenie Brdy. Akwedukt służył (służy do dziś) nawadnianiu obszarów powstałych po wyrębie okolicznych połaci Borów Tucholskich.

Konstrukcja akweduktu ma 75 metrów szerokości. Budowa wzorowana była na akweduktach rzymskich.
...Górą Wielki Kanał Brdy. / Fot. Andrzej Wiosna

Kajakarze mogą płynąć z Fojutowa do Brdy górą, czyli kanałem Brdy lub płynącą 9 metrów niżej Czerską Strugą.

Cekcyn, "Cekcyniada 2011" / Fot. Andrzej Wiosna

W sercu Borów Tucholskich, nad jeziorem Cekcyńskim leży niewielka miejscowość letniskowa Cekcyn. Bazę wypoczynkową stanowią tutaj gospodarstwa agroturystyczne. W pierwszy weekend sierpnia trafiliśmy
akurat na miejscowy festyn. Było wiele atrakcji, zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów. Przestawienie teatralne, zawody wędkarskie, prezentacja i degustacja regionalnych wyrobów kulinarnych, loteria fantowa. Wieczorem wszyscy bawili się na zabawie tanecznej z DJ.
Orkiestra "Campanella". / Fot. Andrzej Wiosna

W cekcyńsim kościele koncertowała znana w Polsce, występująca z wybitnymi muzykami (Tytus Wojnowicz, Janusz Stokłosa, Kazik Staszewski), miejscowa orkiestra „Campanella”, laureat wielu konkursów, kuźnia wybitnych instrumentalistów.

Orkiestra działa przy Zespole Szkół w Cekcynie od 1971 r. Zespół dał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą. Orkiestra jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego odbywającego się w Cekcynie od 2001 roku. Członkowie zespołu przygotowują pobyt dla przyjaciół z zagranicy i biorą udział w warsztatach muzycznych wspólnie z rówieśnikami z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook