27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

BTK w Lublinie

1 min read

Jarmark Jagielloński to festiwal kultury ludowej i tradycyjnej.

To wydarzenie kulturalne organizowane jest co roku przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, podczas którego prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodzącą się ze wsi, kultura adaptowana, a także ta przekazywana przez artystów działających w miastach. Historia jarmarku nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku.

Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów i  handlarzy. Tak też było w dniach od 16 d0 18 sierpnia br. Oprócz polskich artystów na jarmark do Lublina zjechali twórcy z Ukrainy, Litwy i Białorusi.  Bory Tucholskie prezentowały nasze twórczynie ludowe – utytułowane hafciarki Marianna Weilandt, Halina Sala i Anna Przytarska, która uprawia również plecionkę oraz Zenon Śmigel, zajmujący się obróbką bursztynu, z którym Małgorzata  Makowskaj – Maksim z Radia Lublin w audycji „Podróże małe i duże” przeprowadziła wywiad transmitowany  na żywo.

Przy tucholskich stoiskach  przez trzy  dni panował ścisk  i gwar, a odwiedzający mieli okazję nie tylko cieszyć swoje oko pięknem wyrobów, ale również je zakupić. Tak się promuje region!


Tekst: Maria Ollick, Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi

Mat. tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook