28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Bydgoszcz już świętowała, a co z Tucholą?

2 min read

670 lat nadania praw miejskich Bydgoszczy, inaczej, urodziny miasta, zacny wiek. Tuchola nie jest gorsza?

Gród nad Brdą świętuje 670. rocznicę nadania praw miejskich. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 19 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej.

Spotkanie w Filharmonii Pomorskiej było kolejnym wydarzeniem w ramach obchodzonych od kilku dni urodzin w Bydgoszczy. W programie znalazła się uroczysta sesja Rady Miasta, wręczenie miejskich nagród i wyróżnień, w tym Medali Kazimierza Wielkiego oraz Lauru Andrzeja Szwalbego a także recital fortepianowy Szymona Nehringa, finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F Chopina. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Bydgoszcz jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Liczy blisko 360 tysięcy mieszkańców. W roku szkolnym 2014/15 w Bydgoszczy funkcjonowało 90 przedszkoli, w których przebywało 9870 dzieci. W 58 szkołach podstawowych uczyło się 18 656 uczniów. W 11 szkołach wyższych studiowało 34616 studentów. Więcej danych statystycznych na temat Bydgoszczy w infografice Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy (tutaj).

Bydgoszcz świętowała, a gratulacje miastu i mieszkańcom złożył nawet marszałek województwa. Co napisał?

Jutro natomiast przypadają 670. urodziny Miasta nad Brdą. Składam więc po trzykroć najlepsze życzenia – Miastu, jego Włodarzom oraz wszystkim Mieszkańcom!

Tylko tyle, albo aż tyle, choć wiemy, że stosunki pomiędzy Toruniem, a Bydgoszczą są raczej… stanowcze.

Co ciekawe, nasze miasto – Tuchola, również będzie świętowało tak zacny wiek, odkąd nadano jej prawa miejskie. Prawdopodobnie pierwszą lokację miasta, jeszcze na prawie polskim, otrzymała Tuchola już w XIII w. Jednak znany potwierdzony na piśmie przywilej lokacyjny dla Tucholi wystawiono w Malborku, dnia 22 lipca 1346 r. Wielki mistrz Heinrich Dusemer von Arfberg nadał miastu przywilej prawa chełmińskiego. 

Jakby nie patrzeć 670 lat! Jak Tuchola będzie świętowała tę datę? Czy wzorem Bydgoszczy, najwyższe władze województwa będą o tym zdarzeniu pamiętać? I wreszcie…, jakie plany w tej materii ma nasza gmina?

Zapewne na te pytania odpowiedzi poznamy już wkrótce.

_______________________

(red.)

Mat. kujawsko-pomorskie.pl/

Facebook – profil marszałka województwa

Fot. Facebook.

Wikipedia

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook