19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Cekcyn zmienia się na lepsze

3 min read

Cekcyn fascynował od dawna, niby wieś, ale zabudową przypomina małe miasteczko. Kiedyś w przeszłości, w samym centrum stał dom w ogrodzie, którego właściciel stworzył krainę z baśni. Czegóż tam nie było? Krasnoludki, groty, zamki, dla dzieci było to wielką atrakcją. Do tego miejsca przyjeżdżali rodzice z pociechami, nawet z odległych miejscowości. Dzisiaj…, ktoś pewnie określiłby takie atrakcje mianem kiczu. Ale czyż nie mamy podobnego zdania o miejscach takich, jak Disneyland?

Zostawmy przeszłość i przenieśmy się do współczesności. Cekcyn, to z pewnością perełka Borów Tucholskich, ma styl, mieszkańcy dbają o to miejsce, widać to na każdym kroku. Wszędzie wokół powstają jak grzyby po deszczu domy budowane nowymi technikami. Miejscowości nabrało swoistej lekkości. Stare domy w większości odnowiono, a wszechobecnej zieleni pozazdrościć Cekcynowi może nawet Tuchola. To jeszcze nie koniec, lokalne władze inwestują pokaźne sumy w uatrakcyjnienie Cekcyna. Powstaje nowa plaża nad pięknym jeziorem. Powstały nowe kompleksy budynków, które będą niezwykle potrzebnym zapleczem dla wszystkich gości. Wokół jeziora powstaje promenada z prawdziwego zdarzenia. Tuż obok zadbano, aby –pojawiły się latarnie, dzięki którym spacery wieczorne nabiorą wyjątkowego charakteru.

Praktycznie trwaja ostatnie prace wykończeniowe nowego amfiteatru, jednak różni się on od innych. Kompleks budynków krytych strzechą, wszystko w drewnie, a po środku scena, a tuż przed nią widownia. Idealne miejsce do wystawiania sztuk, realizacji koncertów itp. Nie zapomniano o strawie dla ciała, zapewne pojawi się także jakaś restauracja. Póki, co w pobliżu stoi już bar, który chętnie odwiedzają goście. Świetne jedzenie, niepowtarzalny styl, dla jednych być może odrobinę prymitywny, dla innych cudownie spartański.

Promenada zaczyna się i kończy niezwykle wymyślnymi bramami, może i sa odrobinę pretensjonalne, jednak spełniają swoją rolę. Każdy z przyjezdnych szybko się zorientuje w tym, że zbliża się do niezwykłego miejsca. Oczywiście w kosztach partycypuje budżet unijny, ale co w tym zdrożnego? Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, a o lokalnych władzach dobrze świadczy fakt, że Cekcyn nie odstaje od innych podobnych miast i wsi.

Nad wszystkim góruje przepiękna wieża kościelna, która tonie w koronach drzew. Idziemy do „śródmieścia”, wszędzie czysto, szerokie, przestronne ulice wyglądają jak nowe, gdyby niesfatygowana nawierzchnia ulic, turysta będzie miał wrażenie, ze to nowa wieś.

W Cekcynie pokusie może ulec każdy lodowy łasuch, tuż przy skrzyżowaniu dróg, jeden z wielu barów oferuje lody w bardzo przystępnej cenie, są pyszne.

Sprawnie działa również dom kultury, widoczny jest plakat, wkrótce swoje święto obchodzić będzie cyrk.

Przedsiębiorcy z Cekcyna doceniają swoje położenie i zawczasu inwestują we wszystko, co może przyciągnąć turystów. To jeden ze sposobów zmniejszenia grupy ludzi, pozostających bez pracy.

Prócz zalet odnaleźliśmy też kilka mankamentów, najważniejszym jest stan budynków stacyjnych i drogi dojazdowej do stacji. Pewnie to efekt braku łączności z urzędnikami PKP ( o ile jeszcze istnieje).
Warto skorzystać z okazji i spędzić wakacje w Cekcynie. Ta miejscowość ma bardzo korzystne położenie. Rejon Cekcyna ma także niezwykle atrakcyjną przeszłość, to temat na film sensacyjny, ale do tego tematu jeszcze powrócimy w nieodległej przyszłości.

 

m.

Galeria fotografii znajduje się w naszym profilu Fecebooka i w naszym redakcyjnym fotoblogu.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook