15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Chcieć znaczy móc

2 min read

44856_373036542807693_1716726899_nTo miejsce szczególne, bliskie każdemu mieszkańcowi Tucholi. Dla historyka, pasjonata, człowieka interesującego się przeszłością Tucholi, to jakby odtwarzanie scena po scenie tragedii tamtych dni, w dodatku częściowo zmaterializowanych, poprzez zdjęcia z tamtych wydarzeń. Lwia cześć Czytelników domyśla się, że powracam do symbolu kaźni tych, których w bestialski sposób zamordowano w tamtych, jakże tragicznych dla naszej społeczności latach. Tak, mam na myśli pomnik pomordowanych w Rudzkim Moście.

Nie tak dawno zbulwersowani zostaliśmy faktem wręcz niewyobrażalnego aktu wandalizmu, gdzie pospolity złodziej zbezcześcił groby ofiar faszyzmu. Wyobrażamy sobie uczucia, które targają rodzinami, przyjaciółmi, tych, których śmierć tamto miejsce upamiętnia. Nic dziwnego w tym, że przyglądamy się z wielką uwagą temu, co tam się dzieje. W ubiegłym tygodniu na łamach naszego pisma pojawił się krótki tekst i fotorelacja ze stanu obecnego miejsca pamięci. Przedstawiało przysłowiowy obraz nędzy i rozpaczy. Kolejny raz zbulwersowaliśmy się sytuacją, gdzie odpowiedzialnością za ten stan obarczyliśmy władze miasta.

Skutek naszej publikacji był zaiste równy prędkości przejazdu TGV, które obudziło wiele serc. Problem zasygnalizowano podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Co bardzo istotne, sprawą osobiście zajął się pan Burmistrz Tucholi. Już podczas sesji padły deklaracje i zapewnienia o tym, że wszystko się w kwestii pomnika zmieni. I rzeczywiście. To, co dzisiaj zastaliśmy w tym wyjątkowym miejscu naprawdę tchnie nadzieją, że już w najbliższym czasie przepiękny pomnik powróci do dawnej świetności.

Uwzględniono również nasze sugestie w sprawie dość specyficznego oznakowania miejsca do czasu ukończenia renowacji pomnika. To efekt przyjacielskiej rozmowy, gdzie wszystkie strony bardzo głęboko pochyliły się nad wyjątkowym problemem. Zdemontowano resztki napisów, które zniszczył wandal, w bardzo widocznym miejscu ustawiono specjalną, estetycznie wykonaną tablicę, która w bardzo rzeczowy sposób informuje odwiedzających o tym, co się stało i co nastąpi.

Wielce Szanowny Panie Burmistrzu, oficjalnie, publicznie i solidarnie przepraszamy za słowa „powinniście się wstydzić”, które padły w artykule pt. „W TEJ SPRAWIE KOMPLETNIE NICZEGO NIE ZROBIONO”.

Wraz ze swoimi współpracownikami i przyjaciółmi, zrobił Pan wszystko, co było w Pańskiej mocy, a to, co sfotografowaliśmy dzisiaj, może tylko wzruszać.

Dziękujemy!

Zespół TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook